Güncel Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara: Ülkemizde tespit edilmiş mutasyon verisi yok

İngiltere’de araştırmaları devam eden mutasyonun ‘202012VUI’ olarak adlandırıldığını hatırlatan Kara, bu mutasyonun vakalardaki artışın hızlı olduğu İngiltere’de 60’tan fazla bölgede tespit edildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Kara, “Bu bir mutasyon mu? Yüksek olasılık; ama kesin değil. Belki bu bölgelerde insan aktivitesinin varlığıyla ve Noel dönemiyle birlikte mevsimsel özellikler artmakta, belki de virüsün mutasyonu ile artmaktadır. Bunu bugün için söylemek mümkün değil; çünkü araştırma devam ediyor. Devletler bu mutasyonları düzenli olarak takip etti. İngiltere’de takip sırasında bu mutasyon ilk Eylül’de tespit edildi. Aslında Eylül ayından beri bilinen ve takip edilen; ancak konsantrasyonu ve bu şekilde artması son 1 haftada görülen bir tablo. Bu mutasyon bulaşmayı kolaylaştırıyor mu? Bunu kolaylaştırma ihtimali var. Çünkü artan bölgelerde görülüyor. Böyle durumlarda önlem alınması gerekiyor ve dünya bu konuda önlemler alıyor. Dünya Sağlık Örgütü, “Bulaşmayı kolaylaştırması çok muhtemel, bu yüzden önleminizi alın.” Dedi. “Ülkemiz ve diğer ülkeler bu konuda önlem alıyor” dedi.

‘ÜLKEMİZDE BU MUTASYONA İLİŞKİN VERİ YOK’

Türkiye de devam eden mutasyonları aktaran Prof. Dr. “Eylül ayından bu yana İngiltere’de olduğu için İtalya’nın yanı sıra Danimarka, Hollanda ve diğer ülkelerde de örnek olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar ülkemizde genetik takip ve mutasyon çalışmalarında tespit edilen böyle bir veriye sahip değiliz. Diyelim ki bulaşmayı hızlandırdı. Coğrafyamızda kirlenmenin atlayarak hızlandığı yer yoktur. Eylül ayından beri İngiltere’de görüldüğü için, bu yoldan gelenler arasında olabilir; ancak testlerimizde henüz piyasaya sürülmedi. Önümüzdeki dönemde bu takip edilecektir. Şu anki bilgimiz, bu yeni mutasyonun hastalığın daha şiddetli seyrine neden olmadığıdır; ama sayının artmasına neden oluyor. Hastalananlar eskisi gibi aynı hastalığa sahip görünüyorlar; ancak hastalanma olasılığı biraz daha yüksek görünüyor ”dedi.

‘AŞI ÇALIŞMALARINI ETKİLEMEYECEK’

Koronavirüs mutasyonunun mRNA ve inaktif aşı çalışmaları üzerindeki etkisini değerlendiren Prof. Dr. Kara, “mrRNA aşıları doğrudan spike proteinini hedefliyor. Spike, proteinin belirli kısımlarını hedef alır. O bölgeyi vücuda tanıtır ve vücudun o bölge için kendi savunma silahlarını üretmesini ister. Bugün bahsettiğimiz mutasyon, o bölgeyi doğrudan etkileyebilecek bir mutasyona benzemiyor. Bu nedenle, mRNA aşılarını fazla etkilemesini beklemiyoruz. İnaktive edilmiş aşıda, zaten başak proteininde olduğu gibi virüsün neredeyse tamamını verdiğimiz için, orada birden fazla farklı antikorun gelişmesini bekliyoruz. Etkilenme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. “İngiltere’de ortaya çıkan araştırma altındaki bu mutasyon, mevcut aşı çalışmalarını etkileyecek gibi görünmüyor” dedi.

‘VİRÜSTEN KORUNMA ŞANSI YÜZDE 5’E DÜŞECEK’

Prof.Dr.Kara, virüs mutasyona uğrasa bile bulaşıcılığını kaybetmediği sürece önlemlerin aynı şekilde devam edeceğini vurgulayarak, “Birbirimizle maskesiz konuşuyorsak aramızdaki mesafe 1’dir. metre, virüsü yazın 3-5 dakika sonra bulaştırırsak bu kışın 1-2 dakikadır. Bu virüsün böyle bir mutasyona sahip olması, artık bu süreyi belki 1 dakikaya indiriyor. Kişiler, özellikle maske mesafeye dikkat etmezlerse, eskiden diyelim, virüsten korunma şansı yüzde 50 ise, böyle bir durumda şansları yüzde 5’e düşecektir. Arada büyük bir fark var. Bu bulaşması daha kolay hale gelir. “Eğer bu virüs, kendisine avantaj sağlayacak bir mutasyona sahipse, maskenin ve mesafenin bizim için daha önemli olduğunu söylemeliyiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu