Güncel Haberler

Biden, Savunma Bakanlığına emekli Orgeneral Lloyd Austin’i getirecek

Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçilen JoeBiden, Atlantic dergisinde Savunma Bakanlığı görevi için neden Austin’i seçtiğini açıklayan bir makale yazdı.

ABD’nin şu anda karşılaştığı zorluklar karşısında “deneyimli” bir lidere ihtiyaç duyduğunu belirten Biden, Austin’in Irak’ta “150 bin Amerikan askerinin savaş alanından eve” getirilmesinde çok önemli rol oynadığını belirtti.

Austin’in bir devlet adamı olarak ABD’yi onurlu bir şekilde temsil ettiğini belirten Biden, “Bugün Lloyd Austin’in bir kez daha ABD için bir görev üstlenmesini ve bu kez ABD Savunma Bakanı olmasını istiyorum. Austin’in olağanüstü bir iş çıkaracağını biliyorum. “İfadesini kullandı.

Biden, Austin’in 40 yıldan fazla bir süre ABD ordusunda görev yaptığını belirtti.

biden emekli general lloyd austin'i savunma bakanlığı'na getirecek

Lloyd Austin

AUSTIN, SENATO’DA ONAYLANMASI DURUMUNDA SAVUNMA BAKANLIĞINA SAĞLANACAK İLK SİYAH OLACAK

Austin, ABD’de bir savaş komutanlığına komuta eden ilk siyahi olarak biliniyor ve Senato’da onaylanırsa, Savunma Bakanı olacak ilk siyahi olacak.

Daha apolitik bir bakış açısına sahip olan Austin, 2016 yılında emekli olduktan sonra Raytheon savunma şirketinde yönetim kurulundaydı.

ABD’de yasa gereği bir kişi, askerlik mesleğini bıraktıktan sonra 7 yıla kadar Savunma Bakanlığında herhangi bir üst düzey sivil göreve atanamaz.

Austin, 2016’da emekli olduğu için, 2017’de ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen Jim Mattis’e kongrenin verdiği gibi, bu yasal durumdan muafiyet vermelidir.

Ayrıca birçok kongre üyesinin Austin’e bu konuda muafiyet vermek istemediği iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu