Magazin

“Beyin pili tedavisinde yaş tek kriter değil”

Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. “Parkinson hastalığında ilk tedavi ilaç tedavisidir ve hastaların çoğu tıbbi tedaviye iyi yanıt verir. Bu hastalarda daha fazla doz ve daha sık ilaç tedavisine rağmen hasta rahatlayamazsa ilaç tedavisinin sağladığı iyilik saatleri giderek azalmaktadır. “Hastalar günün önemli bir bölümünü tutukluk içinde geçirirlerse veya ilaçların istemsiz hareketlere neden olan yan etkileri artarsa, beyin pacemaker tedavisinin cerrahi yöntemi ön plana çıkacaktır.”

“BEYİN BATARYASI İLE HASTALIĞIN SAATİ GERİ ALINIR”

Beyin pacemaker tedavisinde yaş meselesine değinen Op. Dr.Zırh şöyle devam etti:

“Bazı durumlarda genç bir hastaya ameliyat önerilmeyebilir ve ameliyat için uygun yaşlı bir hasta bulabiliriz. Özetle, yaş tek başına bir kriter değildir; Hastanın ilaca tepkisi, ruhsal durumu, beynin anatomik yapısı gibi birçok kriter cerrahi kararı belirler. Hasta ameliyata uygun ve ameliyattan yararlanabilecek bir hasta ise; Beyin kalp pili ameliyatı dışında hastanın yaşam kalitesini artıracak başka bir tedavi seçeneği yoksa ve hastanın ameliyatına engel yoksa beyin kalp pili ameliyatı önerilebilir ve yaşlı bir hastaya uygulanabilir. Hastalarla konuşursak, konuşmada yaptığımız beyin pacemaker implantasyon ameliyatlarını “hastalığın zamanını geri almak” olarak tanımlayabiliriz. Bu tedavi sayesinde bağımsız yaşayamayan ve sosyal hayattan kopuk kişiler yeniden bağımsız yaşama şansı bulabilmekte ve önemli bir kısmı mesleğini yeniden icra etme şansı bulmaktadır. “

“AMELİYAT İLE İLGİLİ ŞUBELERİN ONAYI İLE KARAR VERİLİR”

Kalp, şeker, tansiyon gibi hastalıkların bu tedaviye engel olup olamayacağı üzerine Op. Dr. “Hastaya ameliyat önerdiğimizde anestezist, kardiyoloji ve psikiyatri uzmanları tarafından değerlendirilir ve ilgili branşların onayı ile ameliyat kararı verilir. Hastaların yaşı ilerlemiş olsa da bu operasyonlar lokal anestezi uygulanarak ve hasta ile konuşularak yapıldığından ve son aşamada pil takılırken hasta yarım saat uyutulur, yani varsa büyük bir engel yok, genellikle hastanın ameliyatına izin verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu