Güncel Haberler

Beştepe’ye önemli ziyaret! Irak Başbakanı Kazımi Ankara’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Mustafa El Kazimi’yi resmî törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sokakta konuk Başbakan Kazımi’nin ofis aracını karşılayan süvariler, onları protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazımi’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ana girişinde karşıladı.

Tören alanında Erdoğan ve Kazimi’nin yerini almasının ardından 21 kişilik top eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Kazımi, Muhafız Alayı Tören Muhafızlarını Türkçe “Merhaba asker” diyerek karşıladı. Törende, tarihte kurulmuş 16 Türk devletini temsil eden bayrak ve askerler de hazır bulundu.

İki ülke heyetinin ve Kazım Erdoğan’ın tanıtımının ardından, Türkiye ve Irak merdivenlerinin bayrakları önünde poz veren muhabirlere verdi.

Erdoğan ve Kazimi, heyetler arasındaki görüşmelerin ardından bazı anlaşmaların imza törenine katılacak ve ortak basın toplantısı yapacak. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kazımi onuruna resmi yemek verecek.

Törende Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı İletişim Müdürü Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu