Güncel Haberler

Belçikalı virologdan mutasyon açıklaması: Bazıları baskın olabiliyor

Belçika’nın anti-salgın koordinatörü virolog Steven Van Gucht, İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün Belçika’da da görüldüğünü belirterek, virüs türlerinin ortaya çıkmasının ise şu şekilde olduğunu belirtti. normaldir, bazıları ise hemen kaybolur. olabileceğini söyledi.

Belçikalı yetkili Van Gucht, virüs türünün Kasım sonundan bu yana Belçika’da 4 kez tespit edildiğini belirtti.

Van Gucht, “Ülkemiz de dahil olmak üzere her zaman yeni türlerin ortaya çıkması normaldir” diyor. Virüsün bazı mutasyonları hızla yok olabilir. Diğerleri kalır ve baskın olabilir. ” dedim.

İngiltere’de tespit edilen değişen türlerin daha bulaşıcı olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirten Van Gucht, “Bu türün daha ağır hasta olacağına veya geliştirilen aşının işe yaramayacağına dair de bir gösterge yok. O konuştu.

Van Gucht, Birleşik Krallık’ta mutasyon tespitinin bu ülkedeki virüsün kapsamlı araştırmalarına bağlı olduğunu belirterek, “İngiltere bu konuda diğer ülkelerden daha iyidir. Bu nedenle, virüsteki değişiklikleri daha hızlı tespit edebilirler. “ifadesini kullandı.

Kovid-19 vakalarının sadece İngiltere’de değil, Hollanda veya Çekya gibi diğer ülkelerde de hızla arttığına dikkat çeken Van Gucht, “Yılın bu döneminde virüsler daha kolay ve hızlı yayılıyor. Kış aylarında da böyle olmaya devam edecek. ” dedim.

Belçikalı yetkililer bir kez daha virüse karşı korunmak için seyahat etmemeyi tavsiye etti.

Belçika’da Ekim ayında başlayan tedbirlerin ardından Kovid-19 vakalarının sayısı azalmaya başladı. Ekim sonu itibarıyla günlük ortalama 15 bine yükselen vakalar 2 bine geriledi.

Ancak son günlerde vakalarda artış oldu ve günlük vaka sayısı 2 bin 500’ün üzerine çıktı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 626 bine, ölü sayısı 18 bin 626’ya ulaştı.

Birleşik Krallık’ta Kovid-19’un daha hızlı yayıldığına dair mutasyonun tespit edilmesinin ardından, Başbakan Boris Johnson ve bir grup bilim adamı, ülkede keşfedilen yeni türlerin yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurdu. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da mutasyona uğramış yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını duyurdu.

Virüsün İngiltere’yi mutasyona uğratmasının ardından, Danimarka, Hollanda ve Türkiye, İngiltere ve Güney Afrika gibi birçok ülkede geçici olarak duraklatılan bu ülkede görülmek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu