Magazin

Belçika’dan İzmirli genç sanatçı Ada Güvenir’e önemli ödül

Leuven Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında verilen VAF Wild Card sinema ödülleri verildi. İzmirli genç sanatçı Ada Güvenir, 12 Aralık’ta Belçika’nın Leuven kentinde düzenlenen ödül töreninde Belçika Hükümeti Sinema Fonu’nun animasyon dalında 60 bin Euro değerinde proje ödülü kazandı.

Tören gecesinde jüri büyük ödülü şu cümlelerle takdim etti: “Bu ödüle layık gördüğümüz film, bizleri duygusal kılan ve gülümseten bir filmdi. Özgünlüğü ve görsel tarzı sadece hikayeyi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda izleyiciyi her an büyüler. Ada Güvenir’i çok tebrik ediyor, bir sonraki filmini dört gözle bekliyoruz. “

Ardından film bir kez daha seyirciyle buluştu. Sanatçıya, VAF Wildcard ile kazandığı ödülün yanı sıra, bir sonraki projesi için 5.000 Euro değerinde malzeme ve film endüstrisinde tanınan deneyimli koçlarla çalışma fırsatı da sunuldu.

Ada Güvenir kimdir?

Küçük yaşlardan beri resim, heykel ve mozaik alanında çalışan Ada Güvenir, 16 yaşında öğrenci değişim programı ile bir yıl gittiği Belçika’da resim bölümünden birincilikle mezun oldu. öğretmenlerinin yönlendirmesi, sınav başarısı ve sanata olan ilgisi nedeniyle Belçika’nın Gent şehrinde eğitim almış ve bu yıl KASK Royal Academy of Art’da Animasyon alanında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Kısa süre önce eğitimi sırasında yaptığı illüstrasyonlardan oluşan bir kitap yayınladı, çeşitli karma ve kişisel sergilerde yer aldı, Gent’teki ‘Huis van Alijn’ müzesinin sirk temalı sergisinin dış cephesini tasarladı ve son zamanlarda resimleri Belçika’da yayınlandı. popüler TV kanalı VTM. ‘Brak’ sahnesinde kullanıldı.

Sanatçının Eylül 2020’de bitecek ilk filmi, lütfen misiniz? Belçika, Rusya, Yunanistan ve İtalya gibi çeşitli film festivallerinde gösterilmeye devam ediyor. Filmin önümüzdeki yıl dünya çapında daha birçok festival için seçilmesi bekleniyor.

Yeni filmi için kısa sürede senaryo yazmaya başlayan ve Belçika’daki çeşitli yapım şirketleriyle tanışan sanatçı, projelerini sosyal medya platformlarında da destekçileriyle paylaşmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu