Magazin

“Bebeklerdeki kabızlık anneden kaynaklanabilir”

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı. Dr. Ayşegül Parlak, “Kabızlık, hem çocuğun hem de ailesinin yaşam kalitesini bozan büyük bir sorundur. Okul öncesi çocukların yaklaşık yüzde 3’ü ve okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 1 ila 2’si kabızlık çekiyor. Dışkılamadaki zorluk veya gecikme, tanı ölçütü olarak kabızlık olarak ifade edilse de; Haftada 3’ten az dışkılama yapılmalı, dışkı sert ve parçalı olmalı, dışkılama sırasında güçlük ve ağrı olmalıdır. Kabızlık, huzursuzluk, karın şişliği, sürekli ağlama, anüste sert kakaya bağlı çatlaklar görülen bebeklerde daha büyük çocuklarda karın ağrısı, rektal kanama, dışkı kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları ve iştahsızlık görülür. Çocukluk çağında yetersiz beslenme, hormonal ve metabolik bozukluklar, tuvalet alışkanlığı kazanma, tuvaleti geciktirme, bağırsakta veya onu uyaran sinirlerde bozukluklar, kullanılan ilaçlara ve psikolojik nedenlere bağlı kabızlık görülür ”.

“PİLAV, MAKARNA, YEMEK, PATATES BAKIMI”

Çocuklarda en çok ek gıdaya geçişte ve tuvalet alışkanlığı kazanmada kabızlığın görüldüğünü kaydeden Dr. Bright, şöyle devam etti:

“Bebeklerde en sık karşılaşılan nedenler arasında annenin kabız olması ve daha az su tüketmesi, ek gıdaya başlama dönemi, tuvalet alışkanlığı kazanma dönemi, fazla inek sütü tüketimi ve kan ilaçlarının verildiği dönem görebiliyoruz. kullanıldı. Su tüketimi az olan çocuklarda kabızlık, lifli yiyecekler yerine abur cubur, bol karbonhidrat ve fastfood tarzı beslenme bozuklukları görebiliriz. Özellikle pirinç, makarna, pirinç lapası, patates, muz ve fazla süt tüketimi de kabızlığa neden olabilir. Bağırsakta darlık veya tıkanma gibi anatomik bozukluklar ve serebral palsi ve omurilik tümörü gibi bağırsağı uyaran sinirlerde hasar görebiliriz. Anüsteki bir yırtık veya darlık, hastanın dışkılamayı geciktirmesine ve kabızlığa neden olmasına neden olur. Yetersiz çalışan tiroid bezi gibi hormonal bozukluklarda kabızlık artabilir. Oyun veya çizgi film izleyen çocuklar tuvalet ihtiyacını erteliyor. Ailede yaşanan sorunlar, anne babanın boşanması, yeni kardeşler olması veya yeni bir okula başlama aşamasında yaşanan sorunlar psikolojik nedenlerdir. “

“GEREKİRSE PEDAGOG DESTEĞİ ALINMALIDIR”

Hastanın öyküsüne, dışkılama özelliklerine, diyetine, kabızlık zamanına ve kabızlığa eşlik eden şikayetlerine rehberlik edeceğini söyleyen Uzm. Dr. Ayşegül Parlak, “Anarektal bölge manuel olarak incelenebilir. Muayene olarak; Düz karın grafisi, rektal bölgeye endoskopi, dışkılamanın radyografi olarak değerlendirilmesi ve biyopsi tanı koymada yardımcıdır. Tiroid, şeker hastalığı, çölyak gibi hormonal ve metabolik bozukluklar için kan testleri istenir. Öncelikle aile ve çocuk kabızlık konusunda bilgilendirilmeli, tedavisinin mümkün olduğu ve sabırla aşılabileceği anlatılmalıdır. Hormonal veya metabolik bir bozukluk varsa tedavisi ayarlanmalıdır. Psikolojik rahatsızlık durumunda aile ve öğretmenlerle konuşarak çocukla sorunun çözülmesi için adımlar atılmalıdır. Gerekirse pedagojik destek sağlanmalıdır ”.

BU TAVSİYELERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Kabızlıkta beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Bright, şu tavsiyelerde bulundu:

“Bol su ve sıvı besinler ile lifli sebze ve meyveler tüketilmelidir. Abur cubur, fast food diyeti diyetten çıkarılmalıdır. Kabızlık yapan yiyeceklerin oranı azaltılmalı ve daha az yenmelidir. Çok fazla süt ve süt ürünleri tüketilmesini önermiyoruz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, pirinç ve makarna yerine bulgur pilavı yemenizi öneririz. Gün içinde bağırsak hareketlerini uyarmak için egzersizler yapılabilir. Çocukların faaliyetleri desteklenmelidir. Tuvalet düzenlemesi yapılmalı ve çocuğa tuvaleti geciktirmemesi konusunda konuşulmalıdır. Her sabah kahvaltıdan sonra ihtiyacı olmasa da tuvalete 5 dakika oturup ıkınması tavsiye edilir. Böylece dışkılama alışkanlığı kazanacaktır. Bebeklere beslenmeden 1 saat önce masaj yapılabilir. Ilık bir banyo yapmak veya vücuduna kadar bir kova ılık suya koymak faydalı olacaktır. Takviye etmeye başladıysa erik, elma ve armut verilebilir. Düzenli ve ağrısız dışkıda şurup, lavman ve kremler doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu