Güncel Haberler

Balon balığı avlayana para verilecek! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kirpi Balığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBIS) kayıtlı, eğirme ve savrulma ağları dışında balıkçılık faaliyetlerinde bulunan, geçerli balıkçı teknesi ruhsatına sahip olan ve balık avlayan balıkçılara verilecek destek ödemesi ile Tebliğ Akdeniz ve Ege Denizi’ne kıyısı olan illerde istilacı kirpi balığı. ilgili usul ve esasları düzenler.

Buna göre her bir kirpi balığı parçası için 1 milyon adede kadar 5 lira destek ödemesi yapılacak.

Kuyruk satın alma 31 Aralık 2020’ye kadar gerçekleştirilecek, ancak daha önce 1 milyona ulaştığında SUBIS üzerinden satın alma durdurulacak. Sıraya alma bugünden itibaren 5 iş günü başlayacak.

Balon balıkları bir bütün olarak karaya çıkarılamaz, çıkarıldığı tespit edilirse bu durum hakkında tutanak tutulur ve getirilen tüm balıklar destek kapsamına alınmaz.

Destek kapsamında izin verilen ve yakalanan kirpi balığının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığı açısından risk oluşturmayan koşullarda yapılacaktır.

Kirpi balığı yapacak balıkçı gemilerinde ihtiyaç duyulacak koruyucu eldiven, mühürlü çanta ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunlu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu