Güncel Haberler

Balıkçılar hamsinin irileşmesi için kar yağışını bekliyor

1 Eylül’de başlayan av sezonu, palamut bolluğunun ardından hamsi ile devam ediyor. Hamsi tezgâh üzerinde ince ve büyük olarak ayrı ayrı satılmaktadır. Balıkçılar hamsilerde karın büyümesini ve yağlanmasını beklerken, bolca avlanan hamsiler de tezgahları dolduruyor. Samsunlu balıkçılar, kar suyuyla daha da yağlanacak olan hamsinin tadı artıracağını belirtiyor.

Öte yandan, zargana avının bu yıl arttığı son dönemde zargana talebinin de arttığı belirtildi. Tezgahlarda hamsi 15-30 liraya, zargana 30-35 liraya satılıyor.

Balıkçı Emirhan İlhan, balık tutma döneminin balıkçılar için iyi geçtiğini belirterek, “Balıklar iyi gidiyor. Fiyatlar biraz düşer, biraz yükselir. Bol miktarda hamsi, mezgit balığı ve zargana var. Fiyatlar balığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Mezgit 20-40, hamsi 15-30, Zargana 30-35 liraya satılıyor. Hamsinin hem ince hem de iri vardır. Hamsi yağlanır ama kar yağarsa daha yağlı ve lezzetli olur. Balıkçılar karın düşmesini beklerler; kar, hamsiye lezzet katar. Bildiğimiz gibi kar suyu hamsinin kulağına girecek. Özellikle bu yıl zargana bolca avlanıyor. Zargana talebinde de artış var. Şimdi çok sayıda tezgah var. Zargana bilmeyenler var ama son zamanlarda talep edenlerin sayısı arttı. “Zargana, Aralık-Ocak döneminde en çok tavsiye ettiğimiz balıklardan biridir”.

Haftanın 3 günü balık tükettiklerini söyleyen Şerafettin Öztoprak, “Daha çok hamsi, barbunya ve mezgit balığı alıyorum. Bu aylarda bolca hamsi tüketiyoruz. Kar yağdığında hamsi hem büyür hem de daha fazla şişman hale gelir. “Şubat ve Mart aylarında bol miktarda hamsi olmasını bekliyoruz.”

Balıkçı Samet Bayar, son zamanlarda bol miktarda zargana avlandığını belirterek, “Bu yıl hem avlıyoruz hem de vatandaşların ilgisi arttı. Balığın adını duyan ve bize soran birçok kişi var. Başkalarından haber alıp zargana almaya gelenler de var ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu