Güncel Haberler

Bakan Varank TRT World Forum 2020’de Müjdeyi Verdi: “Türkiye için gelecek çok parlak”

“Pandemi Sonrası Dünyada Teknolojinin Geleceği” oturumunda önemli açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yıl 1-2 Aralık tarihlerinde “Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” başlığı altında sanal ortamda gerçekleştirildi. Pandemiden Sonra Dünyada “, herkesi yeni bir dünya düzenine zorladığını belirtti.

Bu süreçte inovasyonun önemine dikkat çeken Varank, “Yeni nesil kuantum bilgisayarlar, araştırma ve geliştirme süreçlerini önemli ölçüde kısaltacak. Karbon ayak izimizi iyileştirmek için yeni enerji teknolojileri kullanılacak. “Bu gelecekteki gelişmelerin sınırları hakkında hiçbir fikrimiz yok.”

“ULUSAL ‘YAPAY ENSTİTÜSÜ’ YAPTIK”

Hızlı teknolojik dönüşümün ülkelerin rekabet gücünü etkileyeceğini belirten Bakan Varank, “Bu dinamik ve öngörülemeyen ortamda siyasetçiler olarak büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Yeterince dikkat etmezsek, kesinlikle geride kalırız. Bu nedenle, paradigma değiştiren bu gerçekliğe uyum sağlamak için erken davranmalıyız. ” dedim.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak “Milli Teknoloji Hareketi” adı altında yürütülen çalışmalara da değinen Mustafa Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik, uzay teknolojileri, 5G, nanoteknoloji ve biyoteknoloji gibi alanlarda somut yol haritaları hazırladık. Ortaya koyduğumuz vizyon çerçevesinde orta vadeli bir endüstri ve teknoloji stratejisi hazırladık. Ayrıca sosyal ve ekonomik perspektifleri, uluslararası ve ikili işbirliğini, yapısal ve işgücü dönüşümünü de dikkate alıyoruz. Kurumsal tarafta büyük bir adım attık ve genç araştırmacılar, girişimciler, veri mühendisleri ve daha fazlasından oluşan eksiksiz bir ekosistem içeren ulusal bir Yapay Zeka Enstitüsü yapılandırdık “

Yerli otomobil projesi TOGG’ye atıfta bulunan Varank, “TOGG, bir otomobil üretim projesinden çok daha fazlası. Elektrikli bir arabayı akıllı bir cihaz olarak tasarlayarak hem en son teknolojileri kullanıyor hem de geliştiriyoruz. Bu proje ile Türkiye markada global bir mobilite pazarına sahip olacak “dedi.

Türkiye, Yapay Zeka alanındaki yayın sayısına göre aldg Varank’ın dünyada on altıncı sırada yer aldığını belirterek, “TÜBİTAK, son 10 yılda yaklaşık 2 bine yakın yapay zeka projesi finanse etti. Bu projeler arasında derin öğrenme ile ilgili olanlar da var. , makine öğrenimi, karar destek sistemleri, e-ticaret ve büyük veri.İşte yeni bir örnek vermek istiyorum.Dijital Dönüşüm Ofisimiz Türk Beyni Projesi’ni yürütüyor.Bu yapay zeka tabanlı proje anormallikleri başarıyla tespit ederek hekime destek olacak beyin MR’dan çok kısa sürede… Aynı şekilde insan merkezli bir bakış açısı geliştirmek için bu tür çözümleri finans, tarım, eğitim gibi diğer alanlara da aktarmayı umuyoruz ”dedi.

“TÜRKİYE İÇİN ÇOK PARLAK GELECEK”

İleri teknoloji ürünlerin üretildiği sanayi ve teknoloji parkları kurduklarını belirten Varank, “Son 10 yılda yenilenebilir enerjinin enerjideki payını artırmada büyük mesafe aldık. Yenilenebilir enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. Yani Türkiye için çok parlak bir gelecek. Kapılarımız her zaman dünyanın her yerinden araştırmacılara ve iş adamlarına açık olacak ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu