Güncel Haberler

Bakan Soylu: ‘Türkiye yönetmeyi tercih etti’

Bakan Soylu, Gölbaşı Vilayets Evi’nde düzenlenen “Göç Kurulu Toplantısı” na katıldı. Programın açılışında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü kutlama videosu yayınlandı.

Acilen daha iyi bir yer olabilmek için dünyanın yeni bir hayal kurması gerektiğini belirten Soylu, daha iyi ve daha adil bir geleceğin büyüsünün hayatta kalmaya mahkum olduğunu söyledi.

Bir zamanlar insan hakları beyannamesi ile övünen bir medeniyetin bugün kendisi dışındaki tüm toplumları tek kullanımlık ve tek kullanımlık varlıklar olarak gördüğünü belirten Soylu, tarihi bir gerçeklik olan göçün artık 21. yüzyıl Avrupa’sında sosyal bir tehdit olarak görüldüğünü kaydetti. ırkçı fikirlerin tutsağı olan. .

Düne kadar insan hakları duyarlılığından gurur duyan gelişmiş toplumlarda göçmenlerin hayal bile edilemeyecek bir zulümle karşı karşıya kaldıklarını belirten Soylu, “Emperyalizm, ölüm, korku ve güvensizliği kullanarak elitler ve diğerleri şeklinde iki parçalı bir dünya kuruyor” dedi. dedim.

Türkiye’nin göçünün kaynağına neredeyse bitişik olduğunu hatırlatan soylu, tüm coğrafyalarda, sınırlarının ötesinde, bu bölgenin tarihiyle yoğun, kültürel ve dinsel bağları olduğunu, bunun ciddi bir akrabalık olduğunu söyledi.

Soylu, “Bir Fransız askeri mezarlığında Halep’ten Fransız askeri yok ama Çanakkale şehitliğimizde Şamlı ve Halepli çocuklar, şehit oldukları Anadolu çocuklarıyla aynı siperde yatıyorlar” dedi. O konuştu.

Soylu, şunları kaydetti:

“Bu bölgedeki istikrarsızlık bizim için bir güvenlik sorunudur; ülkemizin terörizmden çektiği acı; uyuşturucu ticareti ve kaçakçılığından uğradığımız zararın büyüklüğü; Zaten varlığınızda açıklamaya gerek yok. Dünya tarihi boyunca göç olmuştur, ancak göç nedeniyle çökmüş yoksul bir ülke örneği yoktur. Aksine; Bugün maalesef ırkçılığın pençesinde olan Avrupa’nın ikinci dünya savaşından sonra kalkınması, bir kısmı Türk işçilerinin emeği olan göçmen emeğidir.

İnsanlar göç ettiklerinde elbette gittikleri yere bir takım sorunlar ve uyum güçlükleri getirebilirler, ancak bunu bir felaket olarak tasvir etmek, bunun üzerinden sosyal bir çatışma üretmeye çalışmak veya buna zemin hazırlayan söylemler üretmek, etiketlemek bu insanlar; Sanatçı, doktor, işçi, zanaatkar, anne, çocuk, yaşlı insanları sırf ten rengi, milliyeti veya dili nedeniyle ‘bizi ele geçirmeye gelen askerler’ olarak etiketlemek ne vicdana ne de uyuyor modern insanın tanımı, uyuyor. Bu, en masum olanı söylemek gerekirse faşist ve kibirli bir anlayış. Dünyayı sadece madde ile tanımlayanlar ve esir olanlar Allah’ın iyiliğini, merhametini, insanlığını ve adaletini hesaplayamazlar. “

TÜRKİYE’DE SURİYE

Konuşmasında, Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili eleştirilere asil cevap veren, milletin bazı çevreleri insanlık, kültür, inanç ve değerleri küçümsemek gibi bir alışkanlık olduğunu söyledi. Soylu, “Özür dilerim; Biri yaşlandıkça, televizyon kameralarını gördükçe, İstanbul’un gösterişli hayatının büyüsüne kapıldıkça ve gündemde olma cazibesine kapıldıkça, annelerinin öğütlerini, söylediklerini ve öğütlerini unuturlar. ” O konuştu.

18 Aralık’ın 2000 yılından beri “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildiğini hatırlatan Soylu, BM’nin attığı bu iyi niyetli adımın bugün maalesef bir ironi sembolü haline geldiğini söyledi.

“TÜRK MİLLETİNİN GURURUYORUM”

Soylu, Türk milletinin içgörüsü, inancı, maneviyatı, kültürü ve Anadolu medeniyetinden kaynaklanan motivasyonu ve güçlü liderliğiyle, Avrupa’dan farklı olarak 21. yüzyılda insanlık için bir gurur olmayı başardığını belirtti. göç yönetimi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu