Güncel Haberler

Bakan Selçuk, İzmir’de kadın kooperatifi temsilcileriyle buluştu

Bakan Selçuk, İzmir’de bir otelde düzenlenen “Ege Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması” programında İzmir depreminde hayatını kaybedenlere ve yaralananlara bir an önce Allah’tan rahmet diledi.

İzmir depremi sonrasında en güzel işbirliği ve dayanışma örneğinin sergilendiğini ifade eden Selçuk, “Bu süreçte İzmir’de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bugüne kadar 30 binden fazla vatandaşa psikososyal destek verdik. İlk etapta 28 milyon lira destek verildi, son 2 ayda toplam 48 milyon lira destek İzmir’e ulaştı. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü felaketten korusun. Bir daha benzer ağrıları yaşamalarına izin vermeyin. O konuştu.

Bakan Selçuk, kadın kooperatifleri alanında işbirliğini geliştirmek, farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak için çalıştıklarına işaret etti.

Kooperatiflerin işsizliğin önlenmesinde, yoksullukla mücadelede, sürdürülebilir kalkınma ve istihdam politikalarında güçlü bir araç olarak görüldüğünü belirten Selçuk, bu anlamda kadınların desteğini ve emeğini önemsediklerini ifade etti.

Son 18 yılda sadece Ege Bölgesi’nde yaptıkları yatırım tutarının 230 milyar lirayı aştığını hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

“İş gücümüzü ve istihdamımızı artırmaya yönelik projeleri önemsiyoruz. Kadınlarımızın işgücüne katılımına büyük önem verdiğimiz bir konu. Ege Bölgesi’nde bu alanda yaptığımız yardım miktarı 20 milyar lirayı geçti. Salgından etkilenen tüm insanlara yardım etmek için sosyal kalkınma desteği başlattık. Kadınlarımıza, çocuklarımıza ve muhtaç tüm kesimlere yardım etmeye çalışıyoruz. Bu şekilde Türkiye’de destek 45 milyar liraya yaklaştı. ”

Toplumun ve dünya nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğunu belirten Bakan Selçuk, kadının güçlendirilmesinin aileyi ve ülkeyi güçlendirmek anlamına geldiğine inandıklarını söyledi.

Kadına yönelik şiddet konusunda önemli hamleler yapıldığını hatırlatan Selçuk, “Geçen yıl Emine Erdoğan liderliğinde ‘Mercan Seferberliği’ni başlattık. Çünkü mercanlar okyanusların ciğerleridir ve kadınlarımızın toplumun ciğerleri olduğunu düşünüyoruz. Kadınlarımıza kendi hikayelerini yaratmaları için fırsatlar sunuyoruz. Kadınlarımızın kendi hikayelerini yazmaları çok önemli. Bu hikayeler gelecek nesiller için rol model olacak. “ifadesini kullandı.

KADINLARA DESTEK

Kadınlara destek olurken iş ve aileyi dengelemenin kendileri için önemli olduğunu belirten Selçuk, şunları söyledi:

“Evde bakım, kreş desteği ve teşviklerimizle kadınlarımızın hem çalışma hem de aile hayatında olmasını istiyoruz. Kadınlarımızı istihdama teşvik etmek için 18 ay boyunca kadınlara sunduğumuz prim desteğini uyguluyoruz. Hem İŞKUR’da hem de SGK’da kadınlarımızın çalışma hayatına katılımı için birçok teşvik ve uygulamamız var. 2002’den beri baktığımızda 2 milyonu aşkın kadın İŞKUR’un düzenlediği kurs ve programlarımızdan faydalandı. Girişimcilik ve mesleki eğitim kurslarımız var, kadınlarımızın bu tür programlardan daha fazla yararlanmasını istiyoruz. Kadınlarımıza profesyonel ve sosyal desteğimizi sürdürüyoruz. Sonuç olarak kadınlarımız için aldığımız teşvik ve uygulamalar arttı. İnşallah 2023’te bu oranları artırmak istiyoruz. Daha müreffeh bir ülke için sürdürülebilir ekonominin çok iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. ”

İşsizliğin önlenmesi ve kadınların çalışma hayatına dahil edilmesinde kooperatiflerin önemli olduğunu vurgulayan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kooperatifler, kişisel gelişimi ve becerileri artırır, üretim ve pazarlamanın yaygınlaşması için bir fırsat yaratır. Kadınlar bu tür organizasyonlarda yer aldıkça girişimcilik potansiyelleri de artmaktadır. Türkiye’deki kadın teknoloji girişimcilerin yüzde 16’sı. Aslında kadınlarımıza birçok alanda fırsatlar sunulursa başarılı olma şansı olduğunu düşünüyoruz. Her ilde kadın kooperatifleri çalışma grupları kurduk. Şu ana kadar 27 bine yakın kişiye ulaştık. İnşallah yeni kooperatiflerimizle sayıları daha da artacaktır. Sonuç olarak 9 bini aşkın kadın üye ile 441 kooperatifte hizmet vermeye devam etmektedir. ”

“EGELİ KADINLARI YÜZ AKIMIMIZ OLUN”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu