Güncel Haberler

Bakan Selçuk açıkladı! İşte yeni yarıyıl takvimi

– 22 OCAK’A KADAR UZAKTAN EĞİTİM: Milli Eğitim Bakanlığı, dün ilk yarıyıl sınavlarının yapılmayacağını ve uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021’e kadar devam edeceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

– İLKOKULLARDA SINAV YOK: İlköğretim okullarında sınav yapılmayacak, karne notları ders etkinliklerine katılım puanına göre belirlenecektir. Ortaokul ve liselerde uygulama puanları ve performans puanları üzerinde birinci dönemden itibaren yazılı bir yazı ile ölçme ve değerlendirme yapılacaktır. Sınav notu olmayan branşların sınavları, okul ortamında sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine göre seyreltilmiş gruplar halinde yapılacaktır.

– ORTAÖĞRETİMDE TEK SINAV: İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla, 28 Aralık 2020 Pazartesi gününe kadar velileri aynı okul türünde olmaları halinde okul yönetimine başvurmaları kaydıyla, sadece ortaokul öğrencileri bulundukları illerde sınavlara girebileceklerdir. okudukları okul olarak.

İlkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecek.

22 Ocak 2021 tarihinden itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu yönetimleri tarafından farklı gün ve saat dilimlerine yayılarak yoğunluk yaratmayacak şekilde planlanacaktır.

– İKİNCİ DÖNEM 15 ŞUBAT: 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak olan yarıyıl tatili dönemi, ikinci dönem bir haftalık araya eklenmiştir. 2020-2021 akademik yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.

– Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda takvimi değiştirmek ve tek bir inceleme yapmak için yönetmelikleri ve gerekçelerini Hürriyet’e değerlendirdi: “Dinamik süreçte yeni kararlar almak giderek daha önemli hale geliyor. salgın seyri nedeniyle. Tüm illerimizdeki yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle hem Bilim Kurulu’nun öngörülerini hem de ilerlemeyi değerlendiriyoruz.

Buna bağlı olarak yeni kararlar alma ihtiyacı doğdu. Dönem sonu ve karne dönemi yaklaşırken, ölçme ve değerlendirme açısından bazı konuları tartıştık. Salgın şartlara rağmen öğrencilerimizin en az bir sınav notunun olması bizim için çok önemli. Öğrencilerimizden bazıları uzaktan eğitime başlamadan önce okullarında sınavlarını geçmişlerdi. Bu kararı, her öğrencinin bir sınav notu aldığından emin olmak için aldık. Sınavlarımızı ‘Temizlik-Maske-Mesafe’ ile ilgili tüm önlemleri alarak okullarımızda seyreltilmiş gruplar halinde gerçekleştireceğiz.

Özellikle ortaöğretimdeki bazı öğrencilerimiz uzaktan eğitim sürecinde ailelerinden uzakta eğitim hayatlarına devam ederken evlerine dönmektedirler. Okullarda yapılan sınavlarla birlikte, bu durumdaki öğrencilerimizin, bulundukları ilde öğrenim gördükleri okul türü olan eğitim kurumlarımızda zorunlu bir sınava maruz kalmalarını önlemek için sınavlara girmelerini sağladık. seyahat.

HER ÖĞRENCİ İÇİN KARNE

Yarıyıl tatiline girerken kesinlikle her öğrenciye karnesini vermek istiyoruz. İlkokullarımızda sınav olmayacak ancak öğretmenlerimiz öğrencilerimizle yakın iletişim içinde yürüttükleri uzaktan eğitim sürecini bütüncül bir şekilde değerlendirerek raporlar hazırlayacaklar. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu