Güncel Haberler

Bakan Kurum’dan HDP’ye sert tepki: Kürt kardeşlerimizin hayatlarını çaldınız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM’nin 2021 Merkezi Yönetim Bütçesi ve 2019 Kesin Hesap Yasası Önerisi görüşmelerinde konuştu. Kurum, 2020’deki depremlerde 158 vatandaşımızın öldüğünü söyledi. Kurum, “Kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde devletimiz, depremzedelerin yaralarını sarmak için bakanlıklarımız, TOKİ, İller Bankamız, Jandarmamız, AFAD, UMKE ve gönüllülerimiz ile seferber oldu. 3 ilin tamamında arama kurtarma, hasar tespit ve dönüşüm çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Elazığ ve Malatya’da 26 bin, İzmir’de 5 bin olmak üzere 31 bin yeni evimizin inşaat süreçleri hızla devam ediyor. 8 ay gibi kısa bir sürede Elazığ ve Malatya’da 3 bin konutu vatandaşlarımıza teslim ettik. İzmir’de projelerimizi hazırladık, dün itibarı ile ilkelerimizi yaptık. Önümüzdeki yıl İzmir, Elazığ ve Malatya’daki tüm konutlarımızı tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz ”dedi.

‘DEVLETİMİZİN HESAP VEREMEYECEĞİ ŞİRKET YOK

Devletin hesap veremeyeceği tek bir kuruş ya da kırık bozuk para olmadığını belirten Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hükümetimiz 17 yılda depreme hazırlık, güçlendirme ve önlem çalışmaları kapsamında deprem bölgelerine, depremzedelere topladığı deprem vergisinin kat kat fazlasını harcadı. 1999 depremin hemen ardından depremzedelere 80 bin kalıcı konut yapmış ve ‘Türkiye’nin Kentsel Dönüşümü Çevresinde’ hedefimizi 2012 yılından bu yana 1,5 milyon konut dönüşümü ile tamamlamış bulunuyoruz. burada yaşayan 6 milyon vatandaşımız. 2001 yılından itibaren yapı denetim sistemimiz ile; 6 milyon bağımsız bölümü denetledik. Depreme dayanıklı konutlarda 24 milyon vatandaşın yaşamasını sağladık. Burada şu noktayı vurgulamak isterim. Elazığ ve İzmir depremlerinde ağır hasarlı veya yıkılan binaların tamamının 1999 yılından önce inşa edilmiş ve mühendislik hizmeti almamış sağlıksız binalar olduğunu belirledik. Bu da yine 99 deprem sonrası aldığımız tedbirler ve yapı teftiş çalışmalarımızın bir sonucudur. TOKİ’mizin 18 yılda yaptırdığı 975 bin konutta 4 milyon vatandaşımız güvenle yaşıyor. Son 2 yılda toplam 80 bin konut teslim ettik. İnşallah milyonuncu konutumuzu tamamlayarak Cumhurbaşkanımızın onuruyla 2021 başında anahtar teslim töreni gerçekleştireceğiz. “

‘KÜRT KARDEŞLERİMİZİN HAYATINI ÇALDIN’

HDP’li milletvekillerinin konuşmalarını örnek olarak izlediklerini belirten kurum, “HDP vekili bize çevreciliği ve şehirciliği kendi yolunda öğretiyor. Çevreciliğinizi Diyarbakır sokaklarında gördük, dünya mirası olan Sur sokaklarında, Şırnak ve Mardin’de yaktığınız tarihi eserlerde ve bağımsızlığın simgesi olan camilerimizin harap halinde gördük. bu milletin. Onbinlerce ağlayan insanı, binlerce aileyi geride bıraktın. Geride harabe şehirler bıraktın. Bize çevreciliği, şehirciliği öğretemezsiniz. Çevreciliğinizi en son Kırklar Dağı’nda gördük. Türkülere konu olmuş o yeşil Kırklar Dağı’nda nasıl bir çevre talanı, nasıl bir doğa katliamı yaptığınızı gördük. Biz Doğu ve Güneydoğu’da bıraktığınız enkazı, yaptığınız yağmayı ortadan kaldırmaya çalışırken, biz Doğu ve Güneydoğu’yu canlandırıp inşa ederken, bizlerle yağma ve katliamdan söz edemezsiniz. Sen; “Sadece bu ülkedeki çevreyi ve şehirciliği değil, gençliğimizin geleceğini, annelerimizin hayallerini, Kürt kardeşlerimizin hayatlarını çaldınız, talan ettiniz, katlettiniz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu