Güncel Haberler

Bakan Koca’dan dikkat çeken aşı açıklaması: ‘Başarısı en yüksek ülkelerin başındayız’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hacettepe Üniversitesi’nin video konferans yöntemiyle düzenlediği Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumuna katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bakan Koca, koruyucu hekimliğin önemine vurgu yaparak, yakın tarihin bu anlamda fedakarlıklarla yazılmış bir başarı öyküsü olduğuna dikkat çekti.

‘EN YÜKSEK BAĞIŞILAŞTIRMA BAŞARISINA SAHİP ÜLKELERDE LİDERLİK’

Türkiye’nin en büyük 13 antijen aşılama programı kapsamındaki ‘Genişletilmiş Aşılama Programı’ uygulayan Bakanların uyguladığı ülkeler arasında, “yılda 1 milyon 200 bin çocuk doğduğunu ve ilk olarak aşılama başarısı en yüksek ülkeler arasına giriyoruz. pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl da yüzde 98’e varan başarı grafiğimizi koruyor, ülke genelinde 8 binden fazla noktada vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve iyileştirmek için hizmet veriyoruz. 24 binden fazla birimde aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının bulunduğu Toplum Sağlığı Merkezleri ”.

‘ÖNLEMLERİN UYGULANMASINDA ISRARLIYIZ’

Koronavirüs salgınıyla mücadelede hala maskelerin, mesafenin ve temizliğin en güçlü silahlar olduğunu belirten Bakan Koca, “Bu önlemlerin uygulanmasında ısrar ediyoruz. Çünkü bu salgından kurtulmanın bilinen başka bir yolu henüz yok. Önümüzdeki günlerde aşıyı bu önlemlere güçlü bir araç olarak ekleyebilmeyi umuyor ve umuyoruz. “Aşı sayesinde dünyada büyük sıkıntılar yaratan bu hastalıktan kurtulacağımıza ve en azından salgını güçlü bir şekilde kontrol edebileceğimize inanıyoruz.”

‘İNAKTİF AŞILAR VE MRNA AŞILARINA İLİŞKİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR’

Koca, Türkiye’nin güvenliğini kanıtlamış ve ekonomik yükün etkisini dikkate almadan, Türkiye’deki koşullardan başlayarak en kolay ve en yaygın aşının uygulanabileceğini vurgulayarak alternatif aşıların sağlanması için yoğun çaba gösterdiğini söyledi:

“Geldiğimiz noktada, çocukluğumuzdan beri yapmakta olduğumuz inaktif virüs aşısının temini için sözleşmemizi imzaladığımızı kamuoyuyla paylaştım. Umarım önümüzdeki birkaç gün içinde teslim edilir. Bilim insanlarımız ve bakanlığımız, bilimsel temeli olmayan tartışmalardan uzak durarak aşının kökeni değil, güvenilirliği ve etkinliği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle kullanacağımız aşıların kısa ve uzun vadeli güvenilirliği ve etkisi atılması gereken somut adımları belirleyecektir. Türkiye’de aşı çalışmaları, birçok gelişmiş ülke gibi kaynakları şimdiden seferber etti. Bugün ülkemizde Kovid-19’a karşı 16 farklı aşı çalışması yapılmaktadır. Yerli aşı adaylarımız arasında ‘inaktif’, ‘mRNA’, ‘vektör’ ve ‘virüs benzeri partikül’ aşılar bulunmaktadır. Üniversitelerimiz ve yetkili merkezlerimiz tarafından yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında 3 aşılarımız klinik aşamaya gelmiş olup, Kayseri Erciyes Üniversitesi ekibinin ürettiği aşı Faz-1 çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Diğer aşı adaylarımız için araştırma ürünü GMP’li tesislerde üretim aşamasındadır. Çalışmalar olumlu sonuç verirse, Nisan ayında ilk aşımızın Faz-3 ve yaygın uygulama aşamasına geçebilmeyi umuyoruz. Kendi çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımıza en erken aşamada aşı yaptırmaya gayret ediyoruz. Hem inaktif aşılar hem de mRNA aşıları için görüşmelerimiz devam ediyor. “

‘BU HASTALIĞI AŞI İLE DÜZELTECEĞİMİZE İNANIYORUZ’

Aşının önemine daha sonra değinen Bakan Koca, “Şimdilik bu virüsü çiçek aşısının başarısını elde ederek yok edemeyebiliriz, yeni yetiştirdiğimiz bir hastalığa dönüştüremeyebiliriz. hekimlerin hiç görmediği, difteri aşısının etkisi gibi, kızamık aşısı gibi vakalar parmakla sayılabilir ve komplikasyonları görülmeyebilir. Ancak aşıların gücüne inanıyoruz. Araştırma sonuçlarına bilimsel bir çerçevede saygı duyuyoruz. Aşı ile bu hastalıktan kurtulacağımıza inanıyoruz. Bilim çerçevesinde uygun yöntem ve gayretle insan yaşamının uzadığını, doğan her bebeğin hayata daha sağlıklı başladığını ve ortaya çıkan her yeni hastalıkla baş edebileceğimizi biliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu