Güncel Haberler

Bakan Akar’dan ortak merkez açıklaması: İnşaatı yapılıyor, Türk-Rus generalleri ve subayları çalışacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk-Rus Ortak Merkezinin kuruluş ve görev esasları için imzalanan anlaşma ile ilgili olarak, “Şu anda bölgenin inşaatı yapılıyor. Arkadaşlarımız çok kısa bir süre içinde orada hizmet verecekler. Türk ve Rus general birlikte çalışacak. “Türk ve Rus subaylar orada bir arada olacak ve ateşkesin gözetilmesini sağlayacak ve ateşkesin kalıcı olması için çaba gösterecekler.”

TOBB Başkanı Akar, daha sonra Gücüne yönelik söylem Rifat Hisarcıklıoğlu TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TİSK Başkan Yardımcısı Celal Koloğlu, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Turk-İş Başkanı Ergun Atalay, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci, Memur – Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Harb-İş Sendikası Başkanı Alaattin Soydan’dan oluşan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin destek ziyaretinde, savunma ve güvenlik konularında da değerlendirmelerde bulundular.

Dayanışma içinde olmanın önemine değinen Bakan Akar, “İyi işlerde birbirimizi cesaretlendirecek ve destekleyeceğiz. Elimizden gelen yardımı sağlayacağız. Bu bizim amacımız, görevimiz, millet dediğimiz budur. İleriye gidenler hep bu şekilde çalışıyor ”dedi.

Herhangi bir ayrımcılığın zayıflığa neden olacağını vurgulayan Akar, “Birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmamalıyız, bu konularda dayanışmamızı her zamankinden daha fazla sürdürmeliyiz” dedi.

Görüşmede savunma ve güvenlik konularında değerlendirmelerde bulunan Akar, Azerbaycan’ın hem sahada hem de masada önemli bir başarıya imza attığını belirtti.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkesin uygulanmasını gözlemlemek ve denetlemek amacıyla 11 Kasım’da Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoig ile video konferans yoluyla bir mutabakat zaptı imzaladıklarını hatırlatan Akar, şunları söyledi:

Bakan Yardımcımız muhatabı ile bunun teknik detaylarını görüşerek sözlerini bitirdi. Anlaşma sağlandı. Oradaki ortak gözlem merkezimizin kurulmasının önünde yazılı bir engel yoktu. Şimdi inşa ediliyor. Arkadaşlarımız çok kısa bir süre içinde orada hizmet verecekler. Türk ve Rus general birlikte çalışacak. Orada Türk ve Rus subaylar bir arada olacak, ateşkesin gözetilmesini sağlayacak ve ateşkesin kalıcı olması için çaba gösterecekler. Ayrıca Azerbaycanlı kardeşlerimiz ile eğitim ve uygulama çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah kardeşlerimize bu konularda elimizden gelen her şeyi yaparız ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bundan kimse şüphe etmemeli. “

TANK PALET FABRİKASI AÇIKLAMA

Savunma sanayiindeki gelişmelere değinen Akar, “Bunu sadece askeri fabrikaların yapacağına dair bir kayıt yok. Burada önemli olan Silahlı Kuvvetlerimizin kara, deniz, hava harp alet ve teçhizatı ve mühimmat ihtiyacını bir bütün olarak ülkemizden karşılamak ve bunları yerel ve milli olarak karşılamaktır. “Asıl mesele bu” dedi. Bunu anlamanın gerekliliğini vurgulayan Akar, şunları söyledi:

“Buradaki fabrikanın sermayesi, ekonomik statüsü, Türkiye’de üretilecek ortaklarımız için bir parti temelidir. Dünyada artık saf sermaye kalmayacak mı, sadece o ülkeye ait mi? Böyle bir şey var mı? Yabancı sermayenin gelmesini istemiyor muyuz? Yani Amerikalıları, Avrupalıları, Katar dahil Ortadoğu’dan herkesi getiriyor.Kendi savaş araçlarımızı, silahlarımızı ve cephanelerini burada yerel ve milli olarak, kimseye ihtiyaç duymadan yapmaya çalışıyoruz.

Geçmişte Türkiye’de üretilen ve sihai var olduğunu hatırlatan Türk Silahlı Kuvvetlerinin tanklarını ve yabancı ülkelerde yapılan topçu modernizasyonunu hatırlatan Akar, şunları söyledi:

Bunların ayrıntıları bilinmelidir. Ayrıca ‘tanklar ve paletler’ değil, bir tank palet fabrikası. Oraya tanklar yapılmaz, tank paletleri yapılır. Şimdi Cumhurbaşkanımızın bizzat yaptığı girişimlerle tank yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de çalışıyoruz. TSK olarak mevcut hukuk sistemi içinde özel sektörle çalışmak için gerekenlere göre, haklarımızı, hukukumuzu ve Milli Savunma Bakanlığı olarak mallarımızdan vazgeçmeden destek sağlıyoruz. Arifiye’deki fabrikanın mülkiyeti Bakanlığa aittir. Bence bu konuları politik mesele, politik polemik materyal haline getirmemek çok daha doğru olur. “

“NEREDE YANLIŞ”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve Milli Savunma Bakanlığı’nda yeni bir yapılanma yapıldığını hatırlatan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu