Güncel Haberler

‘Bahçeli Belki de ittifaktan ayrılma zemini arıyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Olay TV’de gazeteci Murat Yetkin’in sorularını yanıtlayarak özetle şunları söyledi:

Reform etmelerini istiyorum ama yapamıyorlar

“Reform yapamazlar. Yapmalarını çok isterim. Hangi alanda yapacaklar? Ekonomi derse Merkez Bankasına bağımsızlık sağlayacaklar mı? Diğer bağımsız kurumlarla ilgili olarak, bağımsızlıklarını sağlayacaklar mı? Hayır.

(Neden reform yapamayacağını söylüyorsun) Yasal reform yapacakların önce adalet duygusuna sahip olması gerekir. Selahattin Bey’e ‘Yargımızın Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste imkan sağlamadığına inanıyorum. Yargıda bu zihinsel reformu bekleyebilir misiniz?

TALİMATLARA GÖRE SEÇİLEN FİDE

Yargıtay’a son İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ne zaman geldi? Bir hafta. Bir hafta içinde herhangi bir kararı imzaladı mı? Herhangi bir kararda imzası yok. Şimdi bunu alıp Anayasa Mahkemesi üyesi yapmak istiyorsunuz. Bu yasal reform mu? Yargıtay 101 üyesi ise İrfan Fidan’a merkezden gelen talimatla Yargıtay kararını imzalamayacak durumda olan bir kişiyi Anayasa Mahkemesi’ne göndermek üzere imza attı. FETÖ döneminde de benzer bir olay yaşandı.

(Anayasa çalışması iddiası) Biz yaptık desek bile … (Parti kapanışı) Bir yandan demokrasi, diğer yandan partileri kapatarak başlarsanız, bu siyasi otorite ile yapılırsa demokrasi olmaz. Erdoğan kapatılmasını istiyor mu bilmiyoruz ama Bahçeli istiyor. Devam etsin, o zaman Halk İttifakında ne yapıyor? Onu mahvediyorsun. “Erdoğan’a kapatılma emrini medya aracılığıyla verdim.” Bunu Numan Kurtulmuş aracılığıyla yanıtladınız, ben bu işe asla girmeyeceğim. Peki bu ittifakta ne yapıyorsun? Ayrılacaksınız, belki Bahçeli ayrılık zemini arıyor çünkü MHP’nin oylarında ciddi bir düşüş var. Ayrılmak isteyebilir ama elbette konuşmuyoruz.

TACİZE ASLA İZİN VERMİYORUZ

(CHP’ye Saldırılar) Onu davet ederlerse gideceğini söyledi ama onu davet etmiyorlar. Bu yasal reform mu? (Adalet Bakanını arayıp dediniz mi?) Bunların gerçek yüzü halkın görmesi olduğunu söylemiyorum.

(Taciz iddiaları) Biri gerçekten bu işi yaparsa, onu partiden çıkarırız ve partiden çıkarmak için harekete geçeriz. Bu konuda cevapsız bir şikayet kalmamıştır. Asla izin vermeyiz, vermek kültürümüzde değildir.

(Muharrem İnce) Partide çalışıyorsa başımızın üstünde olduğunu söylese bile, parti kimliğini koruduğu takdirde ayrılacağımı söylüyor.

(Başkan adayı olmak istiyor musunuz? Erdoğan neden bu kadar sevineceğimi söyledi?) Söyleyecek başka bir şeyi yok. ‘Aday olma’ diyebilir mi? (Adaylık istiyor musunuz?) Buna ben karar vermiyorum. Ulus ittifakının liderleri olarak tek bir aday mı çıkacağız yoksa her parti kendi adayıyla mı yola çıkacak? Bunu netleştirmeden cumhurbaşkanı adayı olacağımı söylerseniz, ittifakın öngördüğü demokratik standartları dışlayan kişi siz olursunuz.

ATİLA SAV ÖDÜLLENDİRİLDİ

'bahçeli belki ittifaktan ayrılmak için zemin arıyor'

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu