Güncel Haberler

“Bahar aylarına kadar toplumun önemli bir kısmı aşılanacak”

Koronavirüsle mücadele kapsamında salgının önlenmesi için toplumun önemli bir kesiminin aşılanması için aşılama çalışmaları tüm dünyada hızla devam ediyor.

bahar aylarina kadar toplumun onemli bir kismi asilanacak

CÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve ayrıca gönüllü olarak 2 doz Çin aşısı yapan Sağlık Bakanlığı Bilimsel Komite Üyesi. Hasan Murat Gündüz, “Aşı, toplumun önemli bir kısmının aşılanması için şarttır. Salgın ancak bu şekilde aşılabilir. Bu nedenle aşı dışında pek şansımız yok ”dedi.

1608203516 694 bahar aylarina kadar toplumun onemli bir kismi asilanacak

Aşının güvenilirliği ve etkinliği konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, “Bu çalışmalar ülkemizde de devam ediyor. Bu araştırmaya katılan ve deneme aşısı yaptıran kişilerden biriyim. Bu geleneksel, aktif olmayan bir aşıdır. Geçmiş salgın hastalıklarda da aynı teknikle yapılır. Şimdiye kadar herhangi bir olumsuz veya ciddi komplikasyon bildirilmemiştir. Önemli olan ne kadar ve ne kadar koruyacağıdır. Bunu zamanla öğreneceğiz ”dedi.

Salgın ısırılsa bile virüs ölmeyecek 1608203516 463 bahar aylarina kadar toplumun onemli bir kismi asilanacak

Profesör aşı yaptırmak istemeyenleri uyarıyor. Dr. Hasan Murat Gündüz şöyle konuştu:

Evet, toplumun büyük bir bölümü bu aşıyı yaptırdığında salgın sona erecek ama virüs ölmeyecek, virüs hiçbir yere gitmeyecek. Aşılanmamış ve aşılanmamış bireyler, on binlerce vaka olmasa bile bu virüse yakalanma olasılığına sahip olacaklar. Önümüzdeki dönemde de bu riskler var. Maske mesafeyle aşılamadığı sürece hijyen kuralına uyması gerekecektir.

1608203516 287 bahar aylarina kadar toplumun onemli bir kismi asilanacak

Bu nedenle aşı yaptırmayanlar bunu düşünmeli, virüsün ortadan kalkmadığını bilmeli ve virüsün aramızda hala dolaşabileceğini düşünmelidir. Toplumun yüzde 60-70’inin aşılanması ya da aşılanması son derece önemli. İnsanlar ‘Ben hastalansam bile yapmam, bu benim sorunum’ dememeli. Bu kişisel bir koruma değil, aynı zamanda sosyal bir görevdir. Sosyal koruma açısından herkes birbirine karşı sorumludur. Kendilerinin ve yakınlarının hayatını tehlikeye atmamak için bu sorumluluğun gerektirdiği şekilde aşı yaptırmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum.

NORMALLEŞTİRİLMİŞ YAZA DÖNECEK 1608203516 701 bahar aylarina kadar toplumun onemli bir kismi asilanacak

Aşılama ile yaz aylarında normale dönülebileceğini kaydeden Gündüz, “Şu anda ülkemize çok ciddi miktarda aşı ulaştırılıyor. Bu, en az 25 milyon insanımızın aşılanacağı anlamına geliyor. Ocak ayında başlanırsa bu bir takvimle birlikte olacaktır. Düzenli, planlı bir randevu şeklinde olacağını düşünüyorum. İlkbaharda toplumun önemli bir bölümü aşılanacak. Bu, toplumun aşılanması anlamına gelecektir. Bu nedenle salgın engellenecek. Çok daha iyi koşullarda normalleşerek yaz aylarına döneceğimize inanıyorum ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu