Güncel Haberler

Azerbaycan milli liderini anıyor: Haydar Aliyev’in vasiyetini 17 yıl sonra oğlu yerine getirdi

Azerbaycan sevgilisi Haydar Aliyev vasiyeti yerine getirilmiş bir baba… 12 Aralık bugün Aliyev’in ölüm yıldönümü. Karabağ’ın işgalden kurtarılmasını isteyen Aliyev’in ölümünden 17 yıl sonra vasiyeti yerine getirildi. Yıllar önce kurduğu ordu güçlenerek bu kutsal görevi yerine getirdi.

Haydar Aliyev 1993 yılında ülkesini devraldığında Azerbaycan’da durum çok kötüydü, 1. Karabağ savaşı sürüyordu, topraklar yer yer işgal ediliyordu. Bu durumu değiştirmek kolay olmadı, Azerbaycan ekonomik krizle boğuşuyordu, ülkede iç karışıklıklar vardı ve en önemlisi yeni bağımsızlığını kazanan Azerbaycan’ın Ermenistan’ın saldırılarına direnecek düzenli bir ordusuna sahip olmamasıydı.

Tecrübeli siyasetçi Haydar Aliyev önce ülkedeki kaosa son verdi, ardından sıcak savaşı durdurdu ve ekonomiyi güçlendirmeye başladı. Dünya devi petrol şirketleriyle imzalanan yüzyılın sözleşmesi, onun büyük mücadelesinin zaferiydi. Yabancı yatırımcıların çökmüş bir ülkeye yatırım yapmalarını sağladı. Aliyev, petrol gelirlerinin çoğunu orduya yönlendirdi. Azerbaycan artık düzenli bir orduya sahipti ve her geçen gün güçleniyordu. Karabağ’ı kurtarma yolculuğu aslında o dönemde başladı. Haydar Aliyev sık sık öne çıkıp sorunları yerinde çözdü.

Haydar Aliyev, 12 Aralık 2003 tarihinde Amerika’daki Klivlend Kliniği’nde 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Geleceğe umutla bakan, ekonomi hızla gelişen, doğru stratejiyi geride bırakan bir devleti geride bıraktı … Yetiştirdiği genç bir politikacı bu stratejiye devam etmek için…

Aliyev’in oğluna Karabağ’ı, özellikle Şuşa’yı işgalden kurtarmak için miras bırakmıştı. Şuşa’da zaferi kazandığı gün İlham Aliyev, müjdeyi önce babasıyla paylaştı, ardından kamuoyuna açıkladı.

İlham Aliyev, zaferi şu sözlerle açıkladı: “Babanın vasiyetini yerine getirdiğim için mutlu bir insanım. Shusha, özgürsün. “

Azerbaycan halkı o gün sevinç gözyaşlarına boğuldu ve o gün ilk kez Haydar Aliyev’in Şuşa’ya iradesini öğrendiler. Bu vasiyet, ölümünden 17 yıl sonra yerine getirildi. Bir babanın başlattığı tarihi olay, oğlu zaferle taçlandırıldı.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu