Güncel Haberler

Avusturya’da Kovid-19 karantinası uzatıldı

Başbakan Sebastian Kurz, heyetiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında Kovid-19 ile mücadeleye alındı yeni kararları kamuoyuna açıkladı.

Kurz, İngiltere’de ortaya çıkan daha hızlı bulaşan Kovid-19 türünün Avusturya’da olduğu gibi Avrupa genelinde hızla yayıldığını ve bu gelişmenin ciddi endişe yarattığını belirtti.

Aşılama sürecine değinen Kurz, aşıların üretim ve dağıtımının yavaş ilerlediğini, farklı aşıların henüz kullanılmamış olmasının salgınla mücadeleyi yavaşlattığını ve özellikle 65 yaş üstü vatandaşların hızlı aşılamasının olduğunu belirtti. . sağlık Sistemini ciddi şekilde rahatlatacağını söyledi.

Kurz, ülkede halihazırda kullanılan aşılar ile 65 yaş üstü vatandaşların aşılama sürecinin Nisan başı itibarıyla tamamlanacağını, bunun da kısıtlamaların kaldırılması için daha rahat kararların önünü açacağını belirtti.

Virüsün daha hızlı bulaşan türlerinin yayılmasını önlemek için yeni kısıtlamalar uygulamaya karar verdiğini söyleyen Kurz, aynı çatı altında yaşamayan kişilerle sosyal mesafenin 2 metreye çıkarıldığını belirtti.

Kurz, uzmanlarla yapılan görüşmeler doğrultusunda mevcut karantinanın uzatılmasına karar verildiğini belirterek, “Kısıtlamaları kaldırmak için ilk adımları 8 Şubat’ta atacağız. İşyerleri, kişisel bakım merkezleri ve müzeler açılacak” dedi. dedim.

Kurz, aynı tarihte yarı kapasite ile yüz yüze eğitime başlanmasının planlandığını paylaştı.

FFP2 MASKELER KULLANILACAK

Kurz, turizm ve gastronomi işletmelerinin şubat ayında açılmasının öngörülmediğini kaydetti. OcakFFP2 maskelerinin toplu taşıma ve kapalı işyerlerinde itibari ile zorunlu hale getirileceğini bildirdi.

Son 24 saatte 1267 yeni vaka görüldüğü Avusturya’da toplam vaka sayısı 393 bin 778’e, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 29 artarak 7 bin 82’ye çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu