Güncel Haberler

Avrupa’nın en büyük genelevi ‘Pascha’ salgına dayanamayarak…

Geçtiğimiz Eylül ayında Almanya’nın Köln ilçesine bağlı Ehrenfeld semtindeki genelevin iflas başvurusunda bulunduğu bildirilirken, Alman basınında Avrupa’nın en büyük genelevlerinden biri olduğu belirtilen işletmenin iflasının ülke genelinde bu tür işletmelerin koronavirüs salgını nedeniyle kapanması nedeniyle.

60 KİŞİ BAŞLADI

Genelevi işleten şirketin genel müdürü Armin Lobscheid, Köln Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulundu. 11 katlı Ehrenfeld Horn Caddesi’nde faaliyet gösteren işletmenin masrafları karşılayamadığı ve Binada temizlikten güvenlik görevlilerine kadar 60 kişi çalışıyordu. Ayrıca salgının başlangıcından bu yana geliri olmayan işletmenin çalışanlarına maaş ödeyemediği belirtildi.

İKİNCİ DALGA DİRENEMEZ

Daha önce iflas başvurusunda bulunan ancak koronavirüs yardımı ve hijyen konseptiyle yeniden açılan Avrupa’nın en büyük genelevi Pascha’nın (Paşa) iflası açıklandı.

Pascha’yı işleten şirketin genel müdürü Armin Lobscheid, “Artık dayanamıyorduk. Tüm işçileri işten çıkardık, aylık masrafları karşılayacak gücümüz kalmadı ”.

Her kata bir ülkenin adı verilmiş, Türkiye isminin yer aldığı genelevin 7. katında, ‘memnun olmayanların parasını iade’ garantisiyle çalışıyordu.

Öte yandan, Pascha’nın 126 özel oda, restoran, güzellik merkezi, butik, çamaşırhane, güneşlenme merkezi, büfe dışında kendi özel gazeteleri bile vardı. Almanya’da seks işçiliği yasaldır ve devlet tarafından düzenlenmektedir.

Almanya’daki seks işçileri serbest meslek sahibi olarak nitelendiriliyor ve vergi ödüyorlar ve teorik olarak koronavirüs salgını sırasında serbest çalışan işçilere yardım etmek için oluşturulan devlet fonundan mali destek alma hakları var.

Ancak, bazı seks işçileri yasa dışı olarak çalışmaktadır. Diğerleri, genelevler yeniden açılıncaya kadar geçimini sağlamak için müşteri aramak için sokağa çıkıyor.

Berlin’deki Erotik ve Cinsel Hizmet Sağlayıcıları Derneği adlı lobi grubu Susanne Bleier Wilp tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya’daki tahmini 100.000 ila 200.000 seks işçisinin yüzde 80’i çoğunlukla Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Ukrayna’dan yabancılar.

Almanya’da yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında bilanço kötüleşiyor. Almanya’da Robert Koch Enstitüsü’nden (RKI) yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 11 bin 897 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği, toplam vaka sayısının 1 milyon 787 bin 410’a yükseldiği bildirildi. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 944 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının ise 35 bin 518 kişiye ulaştığı bildirildi.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu