Güncel Haberler

Avcılar sahilinde korkutan dev denizanaları

Cuma günü Avcılar sahiline inenler gördüklerine şaşırdı. Binlerce büyük denizanasının kıyıdaki kum veya kayalıkların yanına geldiğini ve sahili doldurduğunu görenler bu korkuyu yaşadılar.

avcılar sahilinde dev denizanası korkutuyor

İBB’ye bağlı İstanbul Çevre Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ekipleri, günün ilk ışıklarıyla sabah Avcılar plajına gelerek her biri en az 1 kilogram ağırlığındaki denizanasını suda toplayıp sahile vurmaya başladı. tırmıklarıyla.

avcılar sahilinde dev denizanası korkutuyor

Aynı çalışmanın Yeşilköy ve çevresindeki plajda yapıldığı belirtildi. Avcılar sahilindeki denizanası da drone ile havadan görüntülendi. Denizanası da Boğaz’da görüldü. Ancak Boğaz’daki denizanası daha küçüktü.

hunters sahilinde dev denizanası korkutuyor

Denizanasındaki artışı değerlendiren İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, “Marmara Denizi’nde uzun süredir yoğun denizanası artışları gözlemleniyor. Bunların çeşitli nedenleri var. Küresel ısınma, evsel ve endüstriyel kirlilik, aşırı balıkçılık ve kıyı inşaatı nedeniyle denizanası sayısı artmaktadır. Ancak son birkaç gündür boğazda gördüğümüz denizanasının artmasının nedeni, açık denizde veya daha derinde bulunan denizanalarının birikmesi sonucu görülen ve güneybatıya bağlı olarak kıyılarda dalga hareketleri ile ortaya çıkan bir olaydır. Rüzgar ve göbek boğazda esiyor.

hunters sahilinde dev denizanası korkutuyor

Prof. Dr. Okyar, “Denizleri ne kadar kirletirsek, bu denizanalarını o kadar çok göreceğiz. Ama denizlerimiz berrak olsaydı, denizanasını hiç görmez miydik? Hayır. Denizanası doğal ekosistemin bir parçasıdır. Bunlar aynı zamanda doğal ekosistemin bir parçasıdır. Bunların doğal ekosistemlerinde de üstlendikleri bir rol var. Yani onlarla beslenen yaratıklar var. Onlara da ihtiyacı olan yaratıklar var.

hunters sahilinde dev denizanası korkutuyor

Ama deniz ortamını ne kadar kirletirsek, bu canlıların çoğalması için bir ortam yaratıyoruz. Kirlendikçe, larva aşamalarının onlara tutunması için bir alan yaratırsınız. Benzer şekilde denizlerde büyük miktarlarda görülen plastik ve plastik kirliliği buna bir örnektir. Örneğin, denizde yüzen plastik bir su şişesi, denizanası larvalarının kendini sabitlemesi için bir temeldir. “Bu şekilde ona uymayan bir zemin hazırlıyorsunuz ve bu zeminle denizanası istedikleri yere göç edebiliyor.

hunters sahilinde dev denizanası korkutuyorhunters sahilinde dev denizanası korkutuyoravcılar sahilinde dev denizanası korkutuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu