Güncel Haberler

Atalay Filiz için dördüncü kez ‘cezai ehliyet’ tespiti yapılacak

İstanbul Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına hükümlü sanık Atalay Filiz ve avukatı Merve Uçanok katıldı.

Sanık Atalay Filiz, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS sistemiyle yargılandı. Duruşmada konuşan Atalay Filiz, “4 buçuk yıldır birkaç sahte kimlikle uğraşıyoruz. Son olarak, davanın bugün sona ermesinden hepimiz mutluyuz. Yeni savunma yapmayacağım. Eski savunmanızı tekrarlıyorum. “Avukatım yine de savunma yapmak için burada.”

Son olarak Filiz’in avukatı Merve Uçanok, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden müvekkiline ruh sağlığının iyi olduğuna dair rapor aldığını söyledi. Sadece Atalay ile bir kez görüşüldü ve sabıka ehliyetine sahip olduğuna dair rapor verildi. Bu nedenle Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan suç sıfatıyla ilgili bir rapor talep ediyoruz ”dedi.

RUH SAĞLIĞININ BELİRLENMESİ İÇİN DÖRDÜNCÜ KEZ RAPOR ALINACAK

Atalay Filiz’in mevcut dosyasıyla Adli Tıp Genel Kurulu’na sevkine karar veren mahkeme, sanığın suçun işlendiği tarihte gözetim gerektiren bir durumu olup olmadığını ve cezai ehliyeti olup olmadığını sordu.

Atalay Filiz’in cezai ehliyetinin daha önce alındığını hatırlatan mahkeme, sanık Filiz’in suç tarihinde cezai ehliyete sahip olup olmadığının tespitine ilişkin rapor hazırlanarak mahkemeye sevk edilmesini talep etti. Eksikliklerin giderilmesi için dava ertelendi.

ÖNCE ÜÇ RAPOR ALINDI

Fatma Kayıkçı’nın öldürülmesinin ardından gözaltına alınan ve yargılamaya başlayan Atalay Filiz, kaçak iken başkalarına ait kimliklerini kullandığı gerekçesiyle de dava açıldı. İstanbul Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Atalay Filiz’in avukatlarının talebi üzerine Filiz’in ruh sağlığının tespiti için üç ayrı hastaneden üç ayrı rapor alındı. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Bakırköy Prof.Dr.Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adli Tıp Kurumu’ndan Atalay Filiz’in akıl sağlığı yerinde olduğu belirtildi.

İDDİA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, öğretmen Fatma Kayıkçı’nın öldürülmesi davasında sanık Atalay Filiz’in kaçak iken 7 sahte kimlik oluşturduğu belirtildi. İddianamede sanıkdan 7 defa “resmi belgelerde sahtecilik” suçundan 14 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu