Güncel Haberler

“Aşıya erişim salgının süresini kısaltacaktır”

TRT World Forum, 2020’nin ilk günkü oturumlarından itibaren “Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler” alanında uzmanları ağırladı. Pandemi döneminde sağlıkta gelinen noktanın hangi alanlarda iyileştirilmesi gerektiği panelde tümü aşamalar tartışılır; Cerrahi Profesör ve Emmy Ödülü sahibi Dr.Oz Show Sunucusu Mehmet Öz, Malezya Başbakanı Halk Sağlığı Özel Danışmanı Jemilah Mahmood, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri Küresel Sağlık Direktörü Neil Squires, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ortaya Çıkan Enfeksiyonlar Görev Gücü Eskild Petersen ve New South Wales Üniversitesi Epidemiyoloji Profesörü Marylouise McLaws katıldı. Oturum öncesinde Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus da bir konuşma yaptı.

TEDROS ADHANOM GHEBREYESUS “YUKARIDA EŞİT ERİŞİM HAKKI, HER ÜLKENİN MİLLİ ÇIKARININ ÖTESİNDEDİR.”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının sosyal, ekonomik ve siyasi güvenliğin temellerini salladığını belirtti. Ghebreyesus, sistemin üçlü bir yük ile karşı karşıya olduğunu ve önce salgına cevap verebileceklerini, ardından önlemlerin ve gerekli hizmetlerin devam ettirilebileceğini, üçüncü nokta ise aşılama çalışmalarının yönlendirilebileceğini söyledi. DSÖ Genel Direktörü: “Aşıların dağıtımı aslında ulusal sınırların ötesine geçen bir şey. Eşit erişim, her ülkenin ulusal çıkarlarının ötesindedir. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki insanlar aşıya erişemezlerse, virüs öldürmeye devam eder ve ekonomik iyileşme gecikir. Aşıya erişim salgının süresini kısaltacaktır. Covid-19 salgını aslında liderlik, dayanışma ve yönetişim açısından bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Bu şekilde, ekonomilerimiz ve toplumlarımız, sağlığın tehdit edildiği acil durumlara karşı aslında korunabilir ”dedi.

MEHMET ÖZ “İLK KEZ VİRÜS İNSANLAR İÇİN ÇOK UZAK BİR GERÇEKLİK GİBİ OLDU.”

Göğüs, Kalp Damar Cerrahı ve Emmy Ödülü sahibi Dr. Öz Show Sunucusu Mehmet Öz, konuşmasına bilimin her şeyden daha hızlı gelişen tek şey olduğunu belirterek başladı. Kolaylık gibi görünen şeyin aslında bir kriz olabileceğini belirten Öz, virüsle ilgili bu kadar çok verinin kafa karışıklığına da yol açabileceğini, birçok deney sonucunda pek çok zor karar verilmesi gerektiğini ve virüs söz konusu olduğunda söz konusu olduğunu ifade etti. Halk sağlığı çalışanları için çok zor durumlar ortaya çıkabilir. . Halk Sağlığı çalışanlarının çoğu zaman korkuyla başa çıkmaları gerektiğinin altını çizerek, aldıkları her karar sonucunda ölüm ya da yaşam sorusu ile sınandıklarını belirtti.

Virüsün ABD’deki insanlar üzerindeki psikolojik etkisine değinen Öz, “İlk günlerde virüs insanlara çok uzak bir gerçeklik gibi geliyordu. Bizi enfekte etmeyeceklerini söylediler, enfekte olacak insanlara yakın değildik. Bu düşünce aylarca devam etti. İşinizi kaybedersiniz, gelirinizi kaybedersiniz, tecrit ile birçok sorun artar ama Covid-19 ile ilgili endişelerinize hiçbir yetkili cevap vermez. Yeterli dikkat ve sonuç olarak, tek bir kontaminasyon onlarca yüzlerce enfeksiyona neden oldu. Virüs ayrıca kuzeyden güneye Florida, Texas ve Arizona gibi bölgelere de yayıldı. Mantıksız kararlar, bu sonucu bilimsel verilerle ölçülebilecek kesin bir virüse karşı getirdi. Örneğin, başka bölgelerde okullar açıkken, New York’ta okullar herhangi bir veri olmadan kapatılmış, ardından yine veri yokken New York’ta okullar açılmıştır. Deneyimlerimizi Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yetkililerle paylaşmamıza rağmen göz ardı edildi ”dedi.

İleride başka bir virüs bu boyutlara ulaşırsa, nüfusun sosyal mesafe, maske gibi şeylere farklı bir hızda uyum sağlayacağını belirten Mehmet Öz, halk sağlığı harcamalarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini hatta bütçe ayırmanın önemini vurguladı. .

MEHMET ÖZ “KONFORLU YAPILAN İLK AŞI YAPARIM.”

TRT World Forum 2020 oturumunda ABD’nin tekrar Dünya Sağlık Örgütü’ne katılmasını umduğunu söyleyen Öz, aşı geliştirme çalışmalarının başladığını ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Aşı ile% 90 başarı elde edildiğini ve hala geri dağıtım ağı kurmaya devam edildiğini belirten Öz, “Bu ay sağlık personeline aşı yapılacak ve ardından 100 milyon ABD’li aşı yapılacak. Hedef, her üç Amerikalıdan ikisini aşılamak. Bu yapıldığında ciddi bir genel dokunulmazlık kazanılacaktır. Bu bile en az bir yıl zaman kazandıracak. Yine de sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, dünyada ortak bir mücadele olmadan, aslında ne Amerikalı ne de hiçbirimiz tamamen güvende olmayacağız ”dedi.

Aşıya yönelik şüphelerle ilgili de açıklamalarda bulunan Mehmet Öz, “Tabii ilk aşıyı rahatlıkla yaptırabilirim. Amerikalıların üçte biri bu aşının çok çabuk bulunduğunu iddia ediyor; bazı onay süreçlerinin çok hızlı hale geldiğini düşünüyor. Aşı üreticileri, verilerden% 100 emin olana kadar aşıyı dağıtmayacaklarına dair bir taahhüt imzaladılar. Dizim yüz ülkede yayınlanıyor. Mümkün olduğunca dünyayı dolaşmaya çalışıyorum. İnsanlar hazır olmadıkça, baskı genellikle ters gidebilir. Bu yüzden ilk aşamada yeterli aşı olmadığını söylüyorum, şüpheniz varsa olmayın. Çevrenizdeki aşılanmış kişilerin sonuçlarını görün ve buna göre değerlendirin. “Herkes değil, yeteri kadar insan aşılandığında, salgının hızı önemli ölçüde yavaşlayacak.”

JEMILAH MAHMOOD “AŞIYA ERİŞİMİN EŞİT OLMASINI BEKLİYORUZ.”

Malezya Başbakanı Halk Sağlığı Özel Danışmanı Jemilah Mahmood, Malezya’da daha önce salgınlar yaşandığını söyledi; Sars’a N1H1 maruz kalmaları nedeniyle şoklarla nasıl başa çıkacakları konusunda biraz deneyime sahip olduklarını ve halk sağlığı sistemlerine yoğun yatırım yaptıklarını vurguladı. Ancak sosyal bir yapıya sahip oldukları için tokalaşıp kucaklaşmayı seven Malezyalılar için bu durumun çok zor olduğunu söyleyerek, bu noktada en büyük başarılarının çok şeffaf bir süreci gerçekleştirebilmeleri olduğunu vurguladı.

Jamilah Mahmood hemen hemen her gelişmenin hak ile paylaşıldığını belirterek, “Kendimizi duruma adapte edebilmek, test kapasitesini güçlendirmek, verileri akıllıca kullanabilmek, olmak çok önemliydi. halkla sürekli iletişim halinde ”dedi.

TRT Dünya Forumu 2020 oturumunda aşı hakkında konuşan Mahmood, “Aşıya eşit erişim bekliyoruz. Herkes güvende olana kadar kimse güvende değil. Asya ülkeleri birbirine yakın ve çok fazla diyalog var. Bu anlamda komşularımızın aşılardan yararlanmasını sağlayabiliriz ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu