Magazin

Asırlık markalarla dünden bugüne

Bir zamanlar küçük işletmeler üretim fabrikaları olarak başladılar, daha sonra uzmanlık alanlarında devler oldular, deneyimleri ve yenilikçi bakış açılarıyla yıllara meydan okudular. Zor günlerin ayakta kalması için yeni ürünler geliştirenler de var, yurtdışındaki okutup markalı çocukları modernize etmenin yanı sıra … Türkiye bazı markaların asırlık ilginç hikayelerine göz atıyoruz, o günlerde nostalji yaşadığımız bugün bazı şeyler değişti.

KAHVEYİ DEĞİRMEN SATIŞINA BAŞLADI
Kurukahveci Mehmet Efendi

asırlık markalarla geçmişten bugüne

Kokusuyla Eminönü’ndeki yerinden geçen herkesi kendisine hayran bırakan Kurukahveci Mehmet Efendi 1871 yılında kuruldu. 19. yüzyılın sonlarına kadar Türk kahvesi çiğ fasulye olarak satılıyordu; Evlerde tavada kavrulduktan sonra el değirmeninde öğütüldü. 1860’larda ham kahvenin ithalatı, kavrulması ve öğütülmesi devlet tekeli altındaydı. Ancak 1871’de babasının kahvehanesini devralan Mehmet Efendi, kahveyi havanda öğütmeye ve hazır olarak müşterilere satmaya başladı. Müşterilerine sağladığı kolaylık ile “Kurukahveci Mehmet Efendi” olarak tanındı. Kahvenin tadı aynı kalsa da marka nesilden nesile evrim geçirdi. Bugün onlarca ülkede Türk kahvesi satarak dünya çapında tanıtımına katkıda bulunan Kurukahveci Mehmet Efendi, espressodan süzme kahveye kadar pek çok çeşit sunuyor.

DÖNEMİN YENİLİKÇİ HUZURU
Ali Muhiddin Hacı Bekir

asırlık markalarla geçmişten bugüne

Ünlü Türk lokumunun geçmişi 1700’lü yılların sonuna kadar uzanıyor. Yenilik onun işidir! Örneğin bağlayıcı olarak un yerine nişasta kullandı. Ürettiği lokum ve akide şekeri o kadar sevildi ki II. Mahmut döneminde saray pastanesi unvanını aldı. Oğlu Mehmet Muhiddin, 1880’den sonra uluslararası fuarlardan altın ve gümüş madalyalarla döndü. Cumhuriyet döneminde de popülaritesini sürdürmüş, Atatürk’ün ürünlerini de sevdiği bilinmektedir.

Bir zamanlar, emirleri besliyordu
Konyalı Lokantası

asırlık markalarla geçmişten bugüne

Konyalı Hacı Ahmet Doyuran, 1897’de Eminönü’nde açtığı dükkanda ailesini, yöre fakirlerini ve esnafı besliyordu. Lezzetli yemekleri sayesinde müşteri sayısı ve itibarı her yıl artmış; Yıllar içinde Türk mutfağının en önemli temsilcilerinden biri haline geldi. Hatta turist rehberlerinde onun adı geçti. Bugün Topkapı Sarayı’ndaki şubesi ve enfes manzarasıyla ülkemizin en lüks restoranlarından biridir.

OSMANLI OFİS MALZEMELERİNİ SAĞLADI
Ece Ajandası

asırlık markalarla geçmişten bugüne

Afitap Kırtasiye, Osmanlı döneminin lüks kırtasiyeciydi ve Osmanlı devletinin büro malzemesi sağladığı başlıca işyerlerinden biriydi. Kırtasiye ürünleri buradan yurdun her yerine gönderildi. Türkiye’de Edison markalarının ilk kurumu olan Mont Blanc dolma kalem. Özellikle günlük ve not defteri anlamına gelen ‘memorandumları’ çok meşhurdu. Cumhuriyet döneminde de popülerliğini sürdürdü. İsminin hikayesi şöyle: Kurucu Mehmet Sadık’ın torunu Ahmet, Afganistan’da Ece isimli bir kadına aşık olur ve onun için ölür. Bunun üzerine muhtıranın adı 1934 itibariyle Ece Gündemi oldu. Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Oğuz Aral ve Betûl Mardin gibi isimlerin kullandığı gündem, bugün bakkaldan genel müdürüne kadar herkesin tercihi oldu.

İRAN SARAYININ GÖRÜŞÜ OLDU
Eyüp Sabri Tuncer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu