Güncel Haberler

Artık yaptırımı yatırıma dönüştürüyoruz

BEŞTEPE’de düzenlenen Ulusal Siber Güvenlik Zirvesi’nde konuşan Oktay, konuşmasında özetle şunları söyledi:

4 BİN 700 SİBER GÜVENLİK UZMANI

“Ülkemizin verilerini ve ürettiği bilgileri korumazsak, sınırlarımızı ve vatanımızı korurken geleceğe güvenle bakamayız. Teknolojik önlemlere odaklandık. Binlerce kritik kurum ve kuruluşta siber olay müdahale ekipleri oluşturulmuştur. Bugün kayıtlı siber güvenlik uzmanlarının sayısı 4.700’ü aştı. Siber güvenlik alanında Kasırga, Avcı, Azad, Atmaca ve Kule gibi yüksek değerli yerel ve ulusal bilgi teknolojisi projelerimiz ile siber tehditleri en az maliyetle ve en kısa sürede tespit edip, gereğini yapıyoruz. Ulusal siber savunmamızı yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknikleri kullanan sistemlerle donattık. İlk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ı genişletmeye devam ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı’nda görevlendirdiğimiz yerli ULAK, Aralık 2020 itibarıyla ülke genelinde toplam 1542 baz istasyonu ile faaliyet gösteriyor.

TURKSAT 6A 2022’DE HİZMETE GİRECEK

En kısa sürede yerel ve ulusal imkanlarla 5G’ye geçiş çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda Türksat 5A’yı uzaya, 5B’yi 2021’in ilk yarısında uzaya göndereceğiz. Ülkemizin en büyük Ar-Ge projelerinden biri olan Yurtiçi Haberleşme Uydusu Türksat 6A, 2022 yılında hizmet vermeye başlayacak. çok katmanlı siber uzayda tek bir zayıf halkamızı bırakmak. Bağımlı olduğumuz savunma sanayi ürünlerine geçmişte yaşadığımız ambargoları da unutmadık.

ASLA DIŞARIDAN SATIN ALMAYACAĞIZ

Türkiye’nin verileri Türkiye’de kalacak; Mahramımızın anahtarlarını hiç kimseye vermeyeceğiz. Türk mühendislerimiz siber güvenlik alanındaki başarı hikayelerimizi yazmaya devam edecek. Akıllı sistemler tarafından yapılan saldırıları püskürtmek için yerli ve milli kaynaklarla daha akıllı sistemler geliştireceğiz. Yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, veri güvenliği ve kuantum teknolojilerine yol açacak ileri malzemeler alanında gelişen teknolojiler, siber güvenlik saldırıları alanında Türkiye’nin yabancı kaynaklara bağımlılığını azaltacak. Dışarıdan hazır olarak ülkemizde tasarlanabilen, üretilebilen veya geliştirilebilen hiçbir ürün veya yazılımı kesinlikle satın almayacağız. “◊ ANKARA

KURS İÇİNDE ÇÖZÜLMÜŞ

FUAT OKTAY, konuşması sırasında kürsüye çıktı. İlk müdahale sahnede Cumhurbaşkanlığı yetkilileri tarafından yapıldı. Programın yapıldığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ne doktor ve ambulans çağrılırken, sahnenin perdeleri de kapatıldı. Zirve bir süre ertelendi. Başkan Yardımcısı Oktay vakit kaybetmeden salona gelen ambulansla Beştepe’deki revire götürüldü. Tansiyonu ölçülen ve bir süre dinlendirilen Oktay’ın yorgunluk nedeniyle tansiyonunun düşmesi nedeniyle hastalandığı öğrenildi. Kontrollerinin ardından ödül töreni için sahneye geri dönen Oktay, “Doktorlarımızın dediği kadarıyla uykusuzluk ve yorgunluktan dolayı ufak bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu