Güncel Haberler

Antalya’daki tsunami Da Vinci’nin günlüğünde

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nihat Dipova, Antalya yakınlarındaki Akdeniz açıklarının kente büyük bir etkisi olmayacağına dikkat çekti. Antalya’nın doğusundaki ilçelerin batıdan daha şanslı olduğunu belirten Prof. Dr. Nihat Dipova, tsunami gerçeği hakkında da çarpıcı bilgiler paylaştı.

DENİZ 4-5 METRE YÜKSELİYOR

Eski kayıtları incelediklerinde, tsunamiyi anlatan belgeleri denizin çekilip sonra dalgalar halinde geri dönmesi gibi ifadelerle gördüğünü de belirtti. Dipova, su seviyesinin en çok 4-5 metre yükseldiğini gördüklerini belirtti. Tarihte ünlü kişilerin günlüklerinde ve bazı ticari faaliyetlerin kayıtlarında önemli olaylara ilişkin notlar bulunduğunu kaydeden Dipova, “Ressam olmanın yanı sıra iyi bir mühendis ve jeolog olan Leonardo da Vinci getirildi. Memlükler döneminde Osmanlı Devleti’ne karşı savunma yapıları inşa etmek için buradayız. Günlüğünde Antalya’da büyük bir deprem olduğunu ve denizin çekildiğini ve dipteki çatlağın görüldüğünü ve bu sürecin yaklaşık 3 saat sürdüğünü yazıyor. Burada bir tsunami anlaşılabilir. Kıbrıs’ta da bir not kaydedildi. Antalya’da korkunç bir deprem olduğu ticari bir belgede kaydedildi. Suyun çekildiği söylendi ”dedi.

TSUNAMİDE’DE PATARA DENİZ IŞIĞI YOK EDİLDİ

Prof. Dr. Dipova, “Patara Deniz Feneri’nin tsunamiyle yıkıldığı uzmanlar tarafından iddia ediliyor.” Roma İmparatoru Neron tarafından MS 54 yılında yaptırılan deniz fenerinin 1481 yılında meydana gelen deprem ve tsunami sonucu yıkıldığı tahmin ediliyor. Dünyanın en eski deniz fenerinin restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu