Güncel Haberler

Antalya’da aile içi bulaş riski arttı

Geçtiğimiz haftalarda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Antalya’da vatandaşlar, koronavirüs önlemlerini görmezden gelerek plajları ve parkları doldurdu. Önlemlerin çoğunun göz ardı edildiği şehirde, bazı vatandaşlar da evlerin önünde ayakkabı kalabalığını görünce durumu polis ekiplerine bildirdi.

antalya'da yurtiçi bulaşma riski arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Antalya’da vaka sayısının yüzde 100 arttığını, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 71 olduğunu ve yüksek riskin devam ettiğini duyurdu. Bakan Koca, açıklamanın ardından video konferans yöntemiyle Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hılır ile görüşerek duruma ilişkin değerlendirme yaptı. Şehirde yaşayanlar, çoğu insanın önlemlere uymadığını düşünüyor ve bu nedenle vaka sayısı arttı.

AİLE ÇEVREYE KAPALI

antalya'da yurtiçi bulaşma riski arttı

Şehirdeki vaka sayısındaki artışa paralel olarak hastanelerde doluluk oranı da arttı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, vaka sayısındaki artışa hazırlık olarak yeni bir ‘ara yoğun bakım hizmeti’ oluşturulmaya başlandı. Koronavirüs tedavisi gören hastaların çoğunun virüsü tanıdık ortamlarından kaptığı ve ev içi bulaşmanın çok yüksek olduğu öğrenildi. Türkiye’de vaka sayısının artmasına paralel olarak Türkiye’de son günlerde görülen artışa işaret eden Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım sevk ve idaresinden sorumlu Doç. Nilgün Kavrut Öztürk, “Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak yoğun bakım ünitelerinde Covid-19 için çok sayıda yatak tahsis etmiştik. Aynı zamanda çevre illerden sevk aldığımız için vakalarımızdaki artış biraz daha fazlaydı. Bu artışa paralel olarak Bakanlığın talimatıyla ihtiyaç doğrultusunda yatak sayısını artırmak için çalışıyoruz. “İhtiyacı karşılamak için yeni bir ara yoğun bakım hizmeti oluşturuyoruz.”

‘TALEBİ KARŞILAYABİLİRİZ’

antalya'da yurtiçi bulaşma riski arttı

Yatak sayısının artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Doç. Dr. Kavrut Öztürk, “Yoğun bakım ünitelerimizde ihtiyaç duyulan tüm tedavileri en üst düzeyde sağlıyoruz. Hastalarımız ister entübe olsun ister ventilatör desteğine ihtiyaç duysun tüm hastalara yüksek akış desteği ile hizmet verebiliyoruz. Şu anda talebi karşılayabiliyoruz. Yatak sayısını artırmaya çalışıyoruz ”dedi.
İnsanların sosyal bir ortamda bir araya gelme durumlarında artış olduğunu belirten Doç. Dr.Kavrut Öztürk şöyle konuştu:

“Vatandaşlar genellikle sosyal ortamlarda tanıdık çevrelerinden vakaları alırlar. Ev içi kirlilik çok fazla görünüyor. Çok sayıda insanın doğum günü için bir araya gelme veya arkadaş gruplarını bir araya getirme gibi aktivitelerden etkilendiğini görüyoruz. Bu nedenle sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni gibi temel önlemlere uyulması çok önemlidir. Vatandaşlarımızdan beklentimiz bu önlemlere uymaktır. Takip edilirse, belki vakalarda artış hızının önüne geçebiliriz. Tedavi ve hizmet aşamasında elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ama vatandaşların kurallara uyması çok önemli. “

‘BANKALARDA YEMEK’

antalya'da yurtiçi bulaşma riski arttı

Tedbirlere uyulmadığı için vaka sayısının arttığını söyleyen Emre Korunç, “Vaka sayısındaki artış çok kötü. Kötüye gidiyor. Aşılama başlamazsa sorun yaşayabiliriz. Sosyal mesafe ve önlemlere uyulmaması nedeniyle vakalar arttı. Bu önlemler kimsenin umurunda değil. Örneğin restoranlar kapandıktan sonra yemeklerini alan kişiler banklarda yer. Sosyal mesafeye hiçbir şekilde saygı gösterilmez. “İnsanlar bankanın önündeki sıralarda birlikte bekliyorlar.” Bakanlığın önerdiği kurallara uyduğunu belirten Hakan Ceylan, “Bakanın açıklamasında belirttiği gibi sosyal mesafe, temizlik ve maske kurallarına uymak zorundayız. Bu salgın tüm dünyada yaygındır ve kurallara uyarak bir an önce üstesinden geleceğiz. Kendi sağlığımız için devletin ve bakanlığın önerdiği maskeyi, sosyal mesafeyi ve gerekmedikçe dışarı çıkmama kurallarına uyuyorum. İnsanlar kurallara uymaz. Bu nedenle vaka sayısı artıyor ”dedi.

‘ELDİVENİZ MASKE OLMADAN ÇALIŞMAM’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu