Magazin

‘Ankara’nın kuşları da…’

Doğal tatlı su gölleri, baraj gölleri, sazlıklar, ormanlar, uçurumlar, bozkırlar, hatta Tuz Gölü’nün bir kısmı … Başkentimiz tüm bunlarla kuşlara çok farklı bir yaşam ortamı sunuyor. Simurg Kuş Yuvası Derneği ve Ankara Kuş Gözlem Derneği kurucu üyesi Cem Orkun Kıraç, soğuk ve kar yağışının başlamasıyla birlikte pek çok yeni türün de şehre indiğine dikkat çekiyor.

DANS BULUTU

'ankara'nın kuşları da ...'

Sığırcık: Havalar soğumaya başlayınca Ankara semalarında dansları başlıyor. Gökyüzü, bazen şehirdeki bir ağaçta toplanmalarına rağmen, gruplar halinde toplandıkları ana yerdir. Akşama doğru binlerce hatta on binlerce kişinin birlikte hareket ettiğini görmek mümkün.

KIVILCININ EN MEZAR

'ankara'nın kuşları da ...'

Ağaç serçesi: Bildiğimiz serçenin aksine biraz tombul ve beyaz yanaklarında belirgin siyah benler var. Şimdilerde Ankara’daki her çalı ve ağaçlık göründüğü yer.

KARARSIZ YÜN

'ankara'nın kuşları da ...'

Çalıkuşu: İğne yapraklılar ve bodur çalılar, çalıkuşuların gözde yerleridir. Onu görmek zor değil çünkü o hareketsiz duramayan kıpır kıpır bir kuş. Ankara’nın yeşil parkları ve üniversite kampüsleri günümüzün ideal gözlem noktalarıdır.

ANKARA’NIN TÜM SU ALANLARINDA

'ankara'nın kuşları da ...'

Bıyık baştankara: Ankara sınırları içerisinde bu türü Kazan, Mogan Gölü ve Eymir Gölü’nde görmek mümkündür. Soluk turuncu-kirli sarı renkte ve beyaz kuyruklu bıyıklı başörtüsü, adından da anlaşılacağı gibi siyah bıyıklıdır. Sazlıklar arasında zıpladıklarını görebilirsiniz.

TÜRÜN EN BÜYÜK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu