Güncel Haberler

Ankara’da hastanede sağlık çalışanlarına saldırı davasında 2 sanığa tahliye

Geçtiğimiz yıl 21 Eylül’de kardeşi Fırat ile silahlı çatışmada yaralanan Ahmet Özel, doktorların müdahalesine rağmen Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Fırat Özel ve Ahmet Özel’i hastanede görmek isteyen yakınları, hastane personeline saldırdı. Sağlık çalışanları, kapıyı kapatıp arkasına barikat kurarak korunmaya çalıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişiden Soykan Kamay ve Muhammed Devran Özel tutuklanırken, Fırat Öztaş, Yasin Özel ve Mehmet Sadık Özel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ÖN DENEME TEKRAR BEKLENDİ

Savcılığın hazırladığı iddianame ile 5 kişi hakkında “görevi yerine getirmemek için direnme” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianame Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, tutuklu bulunan iki sanığın delillerin toplandığı kanaatiyle yargısal denetim şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak savcılık tahliye kararına itiraz etti. Bugün Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada itirazı değerlendiren üst mahkeme, sanıklar Soykan Kamay ve Muhammed Devran Özel’in yeniden tutuklanmasına karar verdi.

‘Acımdan dolayı kapıya çarptım’

Bunun üzerine tutuklanan iki sanık ve yargılanan Fırat Öztaş, Yasin Özel, Mehmet Sadık Özel, müşteki ve avukatlar bugün Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada hazır bulundu. Tutuklu sanık Soykan Kamay, “Hastaneye gittiğimizde akrabamızın önce yaşadığını söylediler sonra öldü. Kimseye hiçbir şekilde küfretmedim veya tehdit etmedim; Ailesini böyle görünce, karısını ve çocuğunu böyle görünce kapıyı çaldım. Ancak başkalarına kötü niyetle değil, acımdan dolayı vurdum, hiçbir şekilde direnmem söz konusu değil ”. Suçsuz olduğunu belirten Kamay, serbest bırakılmasını talep etti.

ankara'daki hastanede sağlık çalışanlarına düzenlenen saldırıda 2 sanık tahliye edildi

‘HABERLERİN ŞOKUYLA ÖLÜMÜ KAYBEDİM’

Tutuklu sanık Muhammed Devran Özel, savcılıkta ifadelerini yinelediğini belirterek, “Ölen kişi teyzemin oğlu, elimde büyüdü. Bize hastanede yaşadığını söylediler. 10 dakika sonra ‘öldü’ dediler. Aile üyelerine hamile olan karısı koridorda bayıldı. “Bunun şokuyla kendimi kaybettim, iddianamede belirtilenleri yapmadım” dedi. Suçsuz olduğunu savunan Özel, serbest bırakılmasını talep etti. Tutuklanmayan sanıklar ve müştekiler savcının ifadelerini tekrarladıklarını belirttiler.

TUTUKLANAN SAVUNUCULARA TAHLİYE

Olayla ilgili tanıkları dinleyen mahkeme, sanıkların ifadelerinin ardından ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Kamay ve Özel’in adli kontrol şartıyla “konutu terk etmemek” şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

ankara'daki hastanede sağlık çalışanlarına düzenlenen saldırıda 2 sanık tahliye edildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu