Güncel Haberler

Ankara tedbirlerin karşılığını aldı! Risk haritası yeşile döndü

Son 1,5 aydır yurdun tamamında uygulanan sokak kısıtlamaları ve diğer tedbirler, Başkent’teki vaka sayısına da olumlu yansımıştır. Ankara’da koronavirüs vaka sayısı yüzde 55 azaldı. Bu durum Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulamasındaki koronavirüs yoğunluk haritasına da yansıdı.

ankara önlemleri ödedi!  risk haritası yeşile döndü

Yaklaşık 1.5 ay önce haritada kırmızı olan alanlar vaka oranlarının azalmasıyla yeşile döndü. Vatandaşlar, alınan önlemlerin vaka sayısının azaltılmasında etkili olduğunu düşündüklerini belirtti.

ankara önlemleri ödedi!  risk haritası yeşile döndü

Sağlık Bakanlığı Sosyal Bilimler Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Necmi İlhan, 17 Kasım’da başlayan kısıtlama tedbirlerinin rakamlara yansıdığını belirterek, “ 17 Kasım’da daha fazla ‘paket servis’ hizmetinin varlığı, restoranların kapatılması ve alışveriş merkezlerindeki kısıtlamalar.

ankara önlemleri ödedi!  risk haritası yeşile döndü

Ancak gelinen noktada bu kısıtlamalarda hasta sayısının daha yavaş düştüğü görüldüğünde kısıtlamalar daha yaygın hale gelmiş ve daha fazla kontaminasyon olan yerlere yönelmiştir. Akşam 21: 00’den sabah 05: 00’e kadar sokağa çıkma yasakları vardı. Elbette bunların sonuçlarına baktığımızda rakamların da azaldığını görüyoruz. “Bu rakamlar, kısıtlamaların amacına ulaştığını gösteriyor.” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu