Güncel Haberler

Ankara Şehir Hastanesi’nde koronavirüs başvurusu 3 binden 100’ün…

Geçen yılın mart ayından bu yana koronavirüs salgını ile mücadelede merkez olan Ankara Şehir Hastanesi’nde bir dönem Covid-19 şüphesi veya teşhisi ile polikliniklere başvuran günlük hasta sayısı 3 bine ulaştı, şimdi bu sayı 100’ün altına düştü. Hafta sonu bir gün 98 hasta hastanede muayene edildi. Ankara Şehir Hastanesi Koordinatörü Başhekim Dr. Aziz Ahmet Sürel, Covid-19 ile mücadelede hastane olarak ciddi bir yer tuttuklarını söyledi.

Ankara Şehir Hastanesi’nin aslında Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü olduğunu vurgulayan Dr. Sürel, “Yani burası bir hastaneler şehri. Temelde alanında profesyonel olan 7 farklı hastaneden oluşmaktadır. “Bir de Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanemiz var”.

‘COVID-19 HASTALARINI VE NORMAL HASTALARI AYIRDIK’

Dr. Sürel, bu 7 hastane binasından 2’sinin genel hastane ve nöroloji-ortopedi hastanelerinin binalarını boşaltarak Covid-19 hastalarının hizmetine sunduğunu belirterek, “Bulaşıcı bir hastalıkla uğraştığımız için önce kimleri ayırt etmeliyiz? Hastane gibi yoğun buluşma noktalarında kontaminasyonun önlenmesi için hasta olanlardan hasta olmuyor. Hadi devam edelim. Bu sebeple nöroloji-ortopedi ve genel hastane binalarımızı Covid-19 hastalarımıza ayırırken, diğer binalarımızda da bugüne kadar normal sağlık hizmetimizi sürdürdük. Covid-19 ile bu kadar yoğun mücadele ederken normal sağlık hizmetimizi hiç aksatmadık. Covid-19 açısından yüksek riskli hastalarımızı aldığımız alanlar, Covid-19’u olmayan vatandaşlarımızın normal tedavi süreçlerini yürüttüğümüz ayrı alanlardır. “Covid-19 dışı hizmetlerimizi kısıtlamadan normal hizmetlerimizi vermeye devam ettik” dedi.

‘CİDDİ BİR COVID-19 HASTANIMIZ YOK’

Dr. Surel, salgının zirvesine ulaştıklarında gelen kısıtlama önlemleriyle çok rahatladıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Birincisi, poliklinik hizmetlerinde ciddi bir rahatlama oldu. Başvuran Covid-19 hasta sayısı artık geçmişe göre yüzde 10-15’e düştü. Hizmetlerde ciddi alanlar açıldı. Yoğun bakım ünitelerimizde klasik; yoğun bakım her zaman doludur. İhtiyaca açılan yerlerdir. Ve hastanemizde çoğu üçüncü basamak olduğu için yoğun bakım ünitelerimiz her zaman yüzde 95’in üzerinde dolu. Bu önlemler ile Covid-19’a tahsis ettiğimiz yoğun bakım ünitelerimizde ciddi boşluklar oluştu. Yılın son günü gerçekleştirdiğimiz 47. pandemi toplantımızda, hastane yönetimimiz ve tüm klinik görevlilerimizle yaptığımız değerlendirmelerde, ayırdığımız Covid-19 alanlarında yüzde 40-50’lik ciddi bir daralmaya gitme kararı aldık. ve bilimsel komite üyelerimiz. Elbette gerekirse her zaman yeni alanlar açabiliriz; ama şu anda Covid-19 hastalarının buna ihtiyacı yok. Böyle bir Covid-19 hasta yükümüz yok. “

’24 SAATTE 98 HASTA BAŞVURU’

Koronavirüs vakalarında hastaneye başvuru sayısının azaldığına dikkat çeken Sürel, “Nöroloji-ortopedi hastanemizin zemin katında gece 24: 00’e kadar çalışan toplam 21 polikliniğimiz var. Bunlar sadece Covid-19’a bakıyor. Ve bu polikliniklerdeki başvuruların 3 bine yaklaştığı zamanlar gördük. Ama şu anda bu hafta sonu 100 görmüyordu. Yani 24 saatte 98 hastamız başvurdu. Yani önlemlerin ne kadar etkilediğini ve bulaşmayı ne kadar engellediğini gösterir. Pandemiden muzdarip hastalarımızın sayısı düşünüldüğünde bizler de mutluyuz. Ama nefes almamız için bir fırsat olduğunu kabul etmeliyim. Çünkü çok çalışıyorduk. İşimiz bir daha değişmeyecek. Aynı tempoda çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bu kısıtlamalarla özellikle pandemili hasta sayısının azalması, yeni yıla kadar arkadaşlarımızın nefes alması için çalışma temposunun bir miktar düşmesine neden oldu ”dedi.

‘COVID-19 YOĞUN BAKIMDA YÜZDE 60 DOLULUK’

Yeni Yıl öncesi ve öncesi alınan önlemlerin olumlu yansımaları olduğunu vurgulayan Sürel, “Ben takip ettiğim kadar bilinçlendik. Diğer bir deyişle, bu kısıtlamaların ve kurallara uymanın insanların hayatlarını nasıl olumlu etkilediğini hemen herkes görmüştür. Toplumumuz bu konuda oldukça bilinçlendi. Yakın çevreye baktığımda Noel; Maske, mesafe ve temizlik kurallarını aşan bir organizasyona pek şahit olmadım. Bu nedenle, burada pandemi düzeyinde bir sıçrama beklemiyoruz. Ancak toplumumuzda bu kadar temas ve yoğunluk artışı olsa bile en az bir hafta 10 gün sonra göreceğiz. Ayrıca yoğun bakım ünitelerimizin doluluk oranı normalde yüzde 90’a kadar çıkmaktadır. Yoğun bakım üniteleri yüksek maliyetli alanlar olduğundan ve hastalar yatağa gittiğinde; Örneğin Covid-19 hastalarını 3 ila 7 günde taburcu ederken yoğun bakım ünitelerinde bu ortalama 4 ila 6 haftaya kadar çıkıyor. Bu nedenle yoğun bakımdaki hasta uzun süre kalır. Yoğun bakım ünitelerimizde her zaman yüzde 90’ın üzerinde doluluk oranı vardır. Ancak Covid-19’a tahsis ettiğimiz yoğun bakım ünitelerimizin doluluk oranı yüzde 60’a düştü. Bu kısıtlamaların çok olumlu yansımaları oldu ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu