Güncel Haberler

Almanya’da Türk vatandaşının ‘koronadan öldü’ raporu mahkemeye taşındı

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Trabzonlu Mehmet Bıçak (53), “korona nedeniyle öldüğü” raporuna verilen 55 yaşındaki kardeşi Recep Bıçak’ın öldürüldüğünü iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. 21 Nisan’da.

Hamburg’daki Bundeswehr Askeri Hastanesinde koronavirüs tedavisi gören ağabeyinin iyi durumda olduğunu ve her gün telefonla arandığını belirten Mehmet Bıçak, “Taburcu olmayı beklerken hastane bize kardeşimin olduğu haberini gönderdi. ölü. “Bu resmen cinayet” diyerek kardeşinin ölüm raporunun peşinden gitti.

Bıçak, 19 Nisan Pazar sabah 08.30’da hastaneyi aradığını belirterek, “Yoğun bakımda olan abim çok iyi ve hiçbir şekilde endişelenmeye ve düşünmeye gerek yok, kadın yoğun bakım doktoru solunum aparatının düşürüleceğini ve kardeşimin bir an önce normal odasına götürüleceğini söyledi. Aynı gün akşam 19.00’da aradığımda erkek doktor telefona gelerek abimin iyi durumda olduğunu ve şu ana kadar duyduklarımız gece solunum cihazını çıkaracaklarını belirterek, ‘ama yarın ne olacağını bilemeyiz’ ve kapattık.

20 Nisan Pazartesi günü saat 04.00’da aynı erkek doktor bizi aradı ve oksijenin beyne gitmediğini söyledi ve “bugün yaşayamaz” dedi. Nitekim Pazartesi günü nefes alamadığı bildirilen kardeşimin kalbi Salı sabahına kadar attı. Salı sabahı 09.10’da kardeşimin kalbinin durduğu haberi geldi. Önceki sabah çok güzel olarak nitelendirilen kardeşimin durumu birdenbire nasıl kötüleşti? Kardeşimin ventilatörünü aldılar ve muhtemelen başka bir hastaya taktılar ve kardeşimi nefessiz bıraktılar. “Bu normal bir ölüm değil, kardeşimin öldürüldüğünden eminim ve bunu kanun önünde ortaya çıkarmak için ne gerekiyorsa yapacağım.”

“BU BİR CİNAYET”

Mehmet Bıçak, olayın ihmal olmadığını, resmen cinayet olduğunu iddia ederek, “Kardeşimi kasten ölüme terk ettiler. Bunun arkasında ırkçılık olduğuna inanıyorum ”dedi. Bıçak, ölüm raporunun ‘koronadan öldü’ şeklinde yazıldığını belirterek, “Polise şikayette bulundum. Polis ayrıca Hamburg savcılığına da ihbar etti. Savcı rapor istedi. Hastane yönetimi ilk olarak Mayıs ayında 20-25 sayfalık bir rapor gönderdi. İtiraz ettik ve tam detaylı bir rapor istedik. Bunun üzerine hastane 307 sayfalık yeni bir rapor hazırladı. Ancak raporların günlük yazılmadığı ve sonradan eklendiği açıktı. Çünkü konuştuklarımız ve aradıklarımız farklı gün ve saatlerde işlendi. Elbette bilmediğimiz durumları nasıl rapor ettiler? Bilmiyorum ”dedi.

“TAZMİNAT İSTEMİYORUM”

Yaşadıklarını anlatan Mehmet Bıçak, “Tüm bu raporlar Hildesheim’daki bir uzmana gönderildi. Bu raporların açıklanması 5-6 ay sürebilir. Savcının gönderdiği bu bilirkişiye de güvenim yok. Adil bir uzman arıyorum ”dedi.

Bıçak, “Amacım tazminat aramak değil. Kardeşime işlenen cinayeti ortaya çıkarmak ve yanlış doktorların yargılanmasını sağlamak için son yıllarda hastanelerde pek çok hata yapıldı.” Dedi. toplumun dikkatini bu olaylara ve diğer insanlara zarar vermemek. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu