Güncel Haberler

Almanya’da korona ölümlerin büyük bir bölümü huzurevlerinde gerçekleşti

Tüm dünyaya yayılmaya devam eden koronavirüs (Covid-19) ile mücadele devam ediyor. Birçok ülke yaşlı nüfusunu korurken, Covid-19 pandemisinde en çok Almanya yaşlılardan muzdarip.

Alman Sağlık Danışma Konseyi eski Başkan Yardımcısı Matthias Schrappe tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma sonucunda, Almanya’da Covid-19 nedeniyle Ekim ve Aralık ayları arasında hayatını kaybeden vatandaşların büyük çoğunluğunun huzurevlerinde yaşayan yaşlılar olduğu kaydedildi.

Araştırmaya göre, 1 Ekim’den Aralık ortasına kadar başkent Berlin’de huzurevlerinde kaybedilen kişi sayısının 422 olduğu ve bu rakamın şehirdeki ölümlerin yüzde 63’ünü oluşturduğu, Hamburg’da ise 136 yaşlıdan sonra öldüğü kaydedildi. vatandaşlar huzurevlerinde hayatını kaybetti, can kayıplarının yüzde 54’ü yaşlılar oldu. Kuzey Ren-Vestfalya kentindeki can kayıplarının bin 959’u huzurevlerinde, şehirdeki toplam ölümlerin yüzde 41’i huzurevlerinde meydana geldi. Scleswig – Holstein eyaletindeki huzurevlerinde can kaybı yüzde 90, Saarland eyaletinde yüzde 71 ve Hessen eyaletinde yüzde 54’tür.

Almanya Federal Sigortalı Hekimler Birliği Başkanı Andreas Gassen, Araştırma Virologu Hendrik Streeck ve Prof. Dr. Jonas Schmidt-Chanasit ile birlikte huzurevlerinin korunması için özel olarak hazırlanan tedbirler kapsamında Ekim ayında; Huzurevlerinde ziyaretçi kısıtlamalarının uygulanması, huzurevlerinde çalışan doktor, temizlikçi ve bakım personelinin zorunlu Covid-19 testleri ve huzurevi personeli için FFP2 yüz maskesi kullanma ihtiyacı hakkında bir rapor hazırlayarak federallere sundu. ve eyalet hükümetleri. 27 Kasım’da başlayacak aşılama kampanyasında en çok zayiatın yaşandığı huzurevlerinde aşılama başlayacak.

Çin’in Hubey eyaleti Wuhan’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan salgında tespit edilen toplam vaka sayısı 76 milyon 13 bin 851’e yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu