Güncel Haberler

AKUT’un İstanbul planı

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) yöneticileri Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nda beklenen İstanbul depremine yönelik acil müdahale ve kurtarma planlarını anlattı. Komisyondaki milletvekilleri, “İzmir’de tamamen yıkılan 5 bina vardı, burada 6 gün enkaz kaldırıldı. Muhtemel İstanbul depreminde yüzlerce binanın yıkılacağını varsayarsak, buna hazır mısınız? AKUT Yönetim Kurulu Üyesi Murat Boz şunları söyledi:

akut'un i̇stanbul planı

AKUT Başkanı Murat Boz, İstanbul depremi için acil müdahale planını anlattı.

Yedi günlük sürekli iyileşme: İstanbul deprem müdahale yönetimi programımız hazır. Olağanüstü İstanbul depreminde 27 ekibimizi Anadolu Acil Durum Müdürü (ADY) ve Trakya ADY olarak ayırdık. Bunlardan 10’u Trakya FAD, 15’i Anadolu OGM’si oluşturdu. İstanbul ekibimizi o gün mağdur olabileceği için bunun dışında tutuyoruz. İstanbul ekibimiz önce kendi güvenliğini sağlayacak, ardından yakınlarının güvenliğini sağlayacak ve bölgedeki topluma rehberlik edecektir. Şu anda 600’e yakın mesleki eğitim aldık, lojistik malzeme ile olabilir, herhangi bir devlet kurumundan destek almadan kendi başının çaresine bakabilecek operasyonel güce sahibiz ve vardiya sistemi ile hizmet veriyoruz.

Esnek organizasyon: AFAD Başkanlığımız bünyesinde yapacağımız hızlı ulaşım, havayolu, deniz yolu, hafif arama kurtarma lojistik malzemeleri ile ekiplerimizi afet bölgesinden en kısa sürede Kocaeli ve Tekirdağ montaj alanımıza ulaştırmaya çalışacağız. Aslında ekiplerimiz Çanakkale ve İzmit’ten AFAD Müdürlüğümüz tarafından desteklenecek ve bu geçişle birlikte deniz yoluyla İstanbul’un iç bölgelerine getirilecek.

Bitene kadar sahadayız: Bu ekipler, INSARAG kapsamında 7/24 arama kurtarma çalışmalarına katılabilecek. Bunu nasıl elde ettik? Sınava, Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu INSARAG çatısı altında girdik. AFAD Başkanlığı’nın akreditasyon süreciyle kendimizi kanıtladık. Şunu bilin ki, 600 kişilik operasyonel gücümüzle enerjimiz bitene kadar sahadayız.

Gönüllü üzerinde çarpan etkisi: Gölcük’te yaklaşık 100 AKUT gönüllümüzle ilk sahaya çıktık. Kurduğumuz ana kampa yaklaşık 1.200 gönüllü girdi. AKUT, liderleri yetiştiren, gönüllülük temelinde lider yetiştiren bir kurumdur. Gölcük’te 100 kişi küçük ekipler oluşturarak süreci ilerletti. İstanbul bağlamında bir şeye bakarsak, 2 bin 69 aktif gönüllü; Elimiz, gücümüz ve kapasitemiz ölçüsünde sahadayız. “

AFETTE ÇALIŞANLARA DAVA OLSUN

AKUT yetkilileri, özel sektörde çalışanların yanı sıra kamuda çalışan ve AFAD’a destek veren personelin de izinli sayılmasını talep etti. AKUT Seminer Sorumlusu Harun Öngören şunları söyledi:

Afet turizmi önlenir:Deprem sonrası eğitim almayan kişi ve kurumların enkaz çalışmasında yığıldığı ‘afet turizmini’ önleyin. Bu çalışma biraz kahraman yaratma fenomeni hakkındadır. Akredite olmayan veya tesadüfen çalışan kişiler ekip adı altında sahada dolaşmaktadır. Her kırmızı giydiğinizde o mahkemeye gidebileceğinizi sanmayın.

Sosyal medyaya dikkat edin: Asılsız bildirimde bulunanların çok açık bir şekilde cezai yaptırımlarla karşılaşmasını talep ediyoruz. Sosyal medyadaki paylaşımlar piramit etkisiyle aşağı doğru genişliyor. Dönüp bize ‘O enkaza gitmedin’ diyorlar. Böyle bir enkaz yok. Böyle bir bina yok, burada böyle şahıslar yok.

Tek kriter memleket sevgisidir: Bizim için en temel ilke gençlerin üye olurken ülkelerini sevmeleridir. Ayrıca 18 yaşın üzerinde genç bireylerimiz var ve 70 yaşında bireylerimiz var. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu