Güncel Haberler

AK Parti Sözcüsü Çelik: Avrupa, Türkiye olmadan hiçbir temel sorunu çözemez

Çelik’in açıklamaları şöyle:

“Türkiye güçlü bir Avrupa devletidir ve diğer birçok özelliği vardır. Avrupa Türkiye olmadan olmaz. AB’nin Türkiye ile ilişkilerinde olumlu bir gündemi olmalıdır. Bu, tüm Avrupalıların ortak geleceğinin anahtarıdır. Avrupa hiçbirini çözemez. Türkiye’siz temel sorunlar.

10 Aralık AB Zirvesi Sonuçlarına eklenen önyargılı ve yasadışı kararları reddediyoruz. Bu yaklaşım gerçek bir Avrupa vizyonundan uzaktır.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin veto baskısı ve komşuluk dayanışması ile Doğu Akdeniz konusunda çoğu aynı görüşü paylaşmayan AB ülkelerini takip ettiğini örnek olarak izliyoruz.

Bu kararla AB, dar bir vizyonla hareket ettiğini göstermiştir. Kıbrıslı Türklerin iradesini ve haklarını görmezden geldi ve adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümü desteklemekten uzak bir yaklaşım ortaya koydu. .

Türkiye’nin kışkırtıcı adımlar atmasına rağmen, Yunanistan ve GKRY’de keşif görüşmelerine herhangi bir ön koşul olmaksızın başlamaya hazır olduğunu defalarca vurgulayan Atina, AB içindeki konumlarını kötüye kullanmaya devam etti. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu