Magazin

‘Ağız gargaraları koronavirüsü önlemez’

Salgın hastalıkların diş hekimleri için yeni bir konu olmadığını belirten Diş Hekimi Sevgi Fıratlıoğlu, pandemiden önce bunları önlemek için koruyucu ekipman, maske ve vizör taktıklarını söyledi. Hastalardan koronavirüs korkusuyla diş tedavilerine ara vermemelerini istemek. Fıratlıoğlu, randevuların kalabalık oluşturmayacak şekilde düzenlendiğini, HES kodu alınarak hastanın tedavi edildiğini belirtti.

‘AYARLANMIŞ TEDAVİLER VÜCUT DİRENCİNİ KIRIR’

Kötü ağız hijyeni ve enfeksiyonların üst solunum yollarını etkilediğini kaydeden Dr. Fıratlıoğlu, “Koronavirüs solunum yolu ile bulaştığı için koronavirüs döneminde kötü ağız hijyeni çok önemli. “Bozuk tedaviler, gelecekte ve özellikle koronavirüs geçildiğinde hastanın vücut direncini daha da azaltacaktır.”

‘İÇ MEKAN YOK EDİLDİ’

Kullanılan ağız gargaralarının alkol içerdiğini ancak koronavirüsü yok etmek için yüzde 60 ila 80 alkolün gerekli olduğu belirtildi. Fıratlıoğlu, “Bu kadar yüksek miktarda alkolle ağız hijyenini korumaya çalışırsanız ağzınızı mahvedersiniz. Bu yüzden alkol bazlı gargaraların koronavirüsü önlemede rolü yoktur. Sirke ve diğer maddelerin kontrolsüz kullanımı ağız genel sağlığı için tehlike oluşturabilir. Bu ürünleri diş hekiminize danışarak kullanmak en iyisidir ”.

‘VİRÜSÜM VARKEN BİRÇOK HASTALIĞA DAVET ETMEYİN’

Dr. Fıratlıoğlu, koronavirüs döneminde çok sayıda hastanın ağız yaraları ve renk değişikliği ile karşılaştığını belirterek, “Hastalara sorduğumuzda sirke ve gazlı su ile gargara yaptıklarını söylüyorlar. Aslında bu yöntemler birçok hastalığa neden olur. Koronavirüsten uzak durmaya çalışarak başka hastalıklara yakalanabilirsiniz. Diş hekimine gitmeyin ve ağız hijyeninizin bozulmasına neden olmayın. Özellikle salgın sürecinde ağız hijyeni çok iyi olmalı ki bu dönemi rahatlıkla atlatalım ”dedi.

Muayene için diş hekimine gelen Neslihan Yetişen (34), ağız ve diş sağlığının ertelenecek bir durum olmadığını belirterek, “Daha fazla gecikmemek için bir an önce tedavi olmaya geldim. “Gelecekte daha büyük sorunlara neden olmasını istemedim” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu