Güncel Haberler

Adana’da ‘bu kadar da olmaz’ dedirten olay! Ölen yakınlarını öperek vedalaştılar, hepsi koronaya yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaklaşık iki hafta önce özellikle hastanelerde vaka sayısının hızla arttığı illerden biri olarak açıkladığı Adana’da, valilik önlemlere dikkat etmesi konusunda uyarıldı. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulamasındaki risk haritası, ‘yüksek riski’ simgeleyen neredeyse tamamen kırmızıya dönüşürken, kentte sadece mezarlıklar risksiz alanlar olarak kaldı.

Türkiye’de belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma yasaklarının getirdiği genel kısıtlamaların ardından kentsel alanlarda risk artmıştır. HES mobil uygulamasında yer alan koronavirüs risk haritasında, kırmızı rengin yoğun olduğu bölgelerde yeşil rengin kısmen arttığı görüldü.

TÜM KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Vaka sayısının artmasının ardından insanların bir süre korktuğunu ancak son günlerde yine kayıtsız kaldıklarını söyleyen Aysel İdiş, şehir genelinde kurallara uyulmadığını, maske takan pek çok kişinin taktığını söyledi. burunlarının altında. Halen cenaze, düğün gibi kalabalık yerlerin yaygın olduğunu belirten İdiş, “Bir arkadaşımın ailesi koronavirüsten öldü. Gömülmeden önce adamı öperek vedalaştılar. Sonra hepsinde koronavirüs var. Yani gerçekten bir anekdot gibi. “Tanrı bize yardım etsin” dedi.

adana'yı 'bu mümkün değil' dedirten olay!  ölen akrabalarına veda ettiler, hepsi koronayı yakaladılar

‘KISITLAMANIN ÇALIŞACAĞINI DÜŞÜNMEM’

Adana’nın bazı bölgelerinde kurallara uyulurken bazı bölgelerde salgın olmadığına vurgu yapan Nisa Fil, Çakmak Caddesi ve Küçük Saat gibi yerlerde maske takan bulmanın zor olduğunu söyledi. İlk etapta getirilen sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının işe yaramayacağını düşündüğünü ve daha sonra bu konuda yanıldığını anladığını kaydeden Fil, “Bu kadar küçük bir kısıtlamayla ne olabilir?” Söylüyordum. Ama sonra insanların bu kararlara uyduğunu anladım ve haritanın yeşile döndüğünü görünce işe yaradı. Bu durum umudumu artırdı. İstediğim tek şey var. “Bireysel önlemler alınırsa, insanlar bir işi olmadıkça dışarı çıkmazlarsa, ziyaret edecek hiçbir yere gitmezlerse bu haritayı çok daha yeşil görebiliriz.”

Koronavirüs risk haritasının yeşile dönmesinin kendisine umut vermediğini belirten Zelay Zeytun, insanlar yeşil rengi görünce her şeyin bittiğini düşündüğünü ve tekrar sokaklara koşacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu