Güncel Haberler

ABD’nin 740 milyar dolarlık savunma bütçesinde ‘Türkiye’ detayı: Yaptırım uygulanmasını öngörülüyor

ABD Kongresinin Senato ve Temsilciler Meclisi kanatları, 2021 mali yılı savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Yasa Tasarısını sonuçlandırdı.

Kongre’nin iki kanadının Konferans komitesinde tek bir tasarıda versiyonlarını birleştirdiği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulacak.

2021’DE SAVUNMAYA 740 MİLYAR DOLAR İZİN VERİLDİ

Tasarının son haliyle Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 635,5 milyar dolar temel bütçe, 69 milyar dolar savaş fonu olarak bilinen “Yurtdışı Muhtemel Operasyonlar Fonu” ve 8,9 milyar dolar tasarının yetki alanı dışındaki savunmayla ilgili masraflar. milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Ayrıca Enerji Bakanlığı bütçesinden nükleer kapasite savunma harcamaları için 26,6 milyar dolarlık bir bütçe belirlendi.

ND tasarısında Çin’e karşı “Pasifik Caydırıcılık Girişimi” nin kurulması öngörülürken, ABD’nin askeri gücünü güçlendirmek amacıyla bu girişim için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesine 2,2 milyar dolar daha ayrıldı. Pasifik bölgesi ve bölgedeki ortakları ve müttefikleri desteklemek.

RUSYA İLE ASKERİ İLİŞKİLERİN SINIRLARINI ARTTIRIR

Tasarı, ABD ordusunun Rus ordusuyla ilişkilerine getirdiği kısıtlamaların artırılmasına ve Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak eylem ve faaliyetlerin yasaklanmasına ilişkin maddelere dikkat çekti.

Tasarı, Rusya’ya yönelik faaliyetleri kapsamında Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılmasını da öngördü.

Tasarıda ayrıca Avrupa Caydırıcılık Girişimi için önceki bütçe kanunlarında belirlenen 3,7 milyar dolarlık fonun tamamının bu bütçe kapsamında karşılanması talep edildi.

ALMANYA VE KORE’DE ASKERİ SAYISININ AZALTILMASI YASAKTIR

ABD Başkanı Trump’ın Almanya ve Güney Kore’den asker çekme planına ilişkin tasarı, gerekli şartlar teyit edilmedikçe Güney Kore’deki asker sayısı 28.500’ün altında, Almanya’daki asker sayısı ise değerlendirme süreci tamamlanmadan 34.500. . altına düşürmek yasaktı.

Tasarıdaki “ABD özel kuvvetlerinin ABD ortaklarını düzensiz savaş için destekleme gücünün artırılması” maddesi dikkat çekti. ABD daha önce hibrit savaş ve düzensiz savaşla ilgili strateji belgesini yayınlamıştı.

ABD askerlerinin Finlandiya’daki Avrupa Hibrit Tehdit Eğitim Merkezinin eğitimine katılmasını gerektiren tasarı, İsrail, Tayvan, Baltık ülkeleri, Hindistan, Vietnam ve Japonya’ya askeri yardımın sürdürülmesini talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu