Güncel Haberler

AB’den Türkiye’ye flaş çağrı! ‘İlişkilerimize yeniden yön vermek için hala şans var’

Borrell, Türkiye-AB ilişkileri konusunda “2020 sonrası AB-Türkiye ilişkilerinde zorlu yol” başlıklı blog yazısı yayınlandı.
2020’de Doğu Akdeniz ve Türkiye ile ilişkilerde yaşanan gerginlik, AB için en büyük zorluklardan biri ve muhtemelen 2021’de devam edeceğini belirten Borrell, “Çok açık. AB, Türkiye ve kıtada istikrarı sağlayamazsa sağlayamaz. Rusya ile ilişkilerde doğru dengeyi bul. “açıklamasını yaptı.

Borrell’in caydırıcılığa dayalı savunma yaklaşımına uzun vadeli çözümler getireceğinin altını çizen, Türkiye’nin 2016 yılından bu yana AB’ye katılım müzakerelerinde ilerleme eksikliğinin, 2016 yılına kadar göç konusunda anlaşmaya varması beklentilerine de yanıt veren iki taraf olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’deki kaynakların araştırılması ve deniz alanlarıyla ilgili anlaşmazlığın artması, 2017’nin Türkiye’nin doğusunda Crans Montana Borrell’deki Kıbrıs görüşmelerinin başarısız olduğunu ve Batı Balkanlar, Suriye ve Libya’dan Kuzey Afrika ile bölgesel bağların güçlendiğini hatırlattı. müdahalesinin AB’nin çıkarlarına aykırı olarak yorumlandığı.

“ORUÇ REİS VE BARBAROS BRÜKSEL’TE HER GÜN ANILDI”

Türkiye, Doğu Akdeniz’e “Oruç Reis” ve “Barbaros Hayrettin Paşa” gemilerinin isimlerini göndermiş, her gün Brüksel’de olduğunu belirten Borrell, sığınmacıların Yunanistan ile AB’ye giden sınırına gitmek isteyen bir grup Mart ayında ülkeleri “büyük kriz” olarak nitelendiren ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çalışmalarının devam etmesi ile ilişkilerini kötü etkilediğini yazdı.

Borrell’in Türkiye ile karmaşık ve çok yönlü ilişkileri, Yunanistan ile Türkiye arasındaki çözülmemiş ihtilafları ve Kıbrıs sorununu gönülden dile getirerek, “Bu konular daha fazla ertelenemez” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, “Türkiye dikkate alınması gereken bölgesel bir güç haline geldi ve başarıya ulaştığı yadsınamaz. Ne yazık ki bazı durumlarda Türkiye’nin uluslararası gündemiyle uyumlu olmayan AB’nin çıkarları ve yöntemleri de AB’yi sevmiyor.” Dedi. Beyan.

“KISA DİNAMİKLERİ BIRAKMALIYIZ”

Türkiye’nin AB adayı olması Birlik, Borrell’in Türkiye’ye soru sorma hakkı tanınmasının hedeflerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile bu konularda derin ve dürüst bir diyalog kurmak için çok ilerleme sağladık, şüphesiz Türkiye’nin iyi yanıt vermesi gerekiyor. Türk yetkililerin en üst düzey dahil olmak üzere AB’ye katılım konusundaki stratejik çıkarlarını beyan etmelerinden memnuniyet duyuyorum. Bu açıklamalardan niyeti teyit eden eylemlerin de önemli olması önemlidir.İlişkiler tek yönlü olamaz. AB, Türkiye’de aileye üye kabul edilmek için payına düşeni yapmalı, bu takas misilleme dinamiğinden bir çıkış yolu bulmalıyız. İşbirliği ve güven ilkesine geri dönelim. Bu, Ekim ayında AB Konseyi’nin mesajıydı ve geçen hafta tekrarlandı. Türkiye’nin bu konuda Ekim ayından daha iyi bir anlayış olduğuna inanıyorum.Ancak aslında durum olmadı. geliştirdi. Bu nedenle, bu yıl genel değerlendirmemiz olumsuz oldu. Ancak durumu düzeltme şansımız var ve yapmamız gereken de bu. ”

“BAŞKA SÜRDÜRÜLEBİLİR ALTERNATİF YOK”

Borrell, “Tabanlar güçlü AB önlemlerine başvurmak zorunda kalırsa ilişkiler sarmal olmaya devam edecek” dedi. “Türkiye ile güçlü ilişkiler AB’nin istikrarına büyük katkılar sağlayacaktır. Aynı şekilde Türkiye’den daha iyi bir ortak bulmak zor. EU. “Değerlendirmesini yaptı.

İki taraf arasında derin ekonomik ve ticari bağların olduğunu vurgulayan Borrell, şunları yazdı:

“Türkiye bir NATO müttefikidir, çünkü güvenlik ve refah AB ile güçlü bir ilişki gerektirir. Bunun başka sürdürülebilir bir alternatifi yoktur. Üstelik, son anketlere göre, toplumunun çoğu hala faydalı bir kalkınma örneği olarak AB’ye yöneliktir. Hala ilişkilerimizi yeniden yönlendirme şansımız var AB Türkiye’yi korumak için elini uzatmayı umuyor AB liderlerinin sunduğu gündem de net. AB Komisyonu ve üye ülkelerle birlikte çalışarak konuşmamızı ve olumlu gündemimizi sunarak Türkiye ilişkileri ilerlemenin yollarını aramaya hazırım. Bu aynı zamanda bir Doğu Akdeniz konferansı düzenleyerek bölgesel işbirliğini güçlendirmeyi de içeriyor. Tüm bunların gerçekleşmesi için agresif veya AB çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen eylemler durdurulmalıdır. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu