Güncel Haberler

AB’den İngiltere’ye sert mesaj: Oyunu bizim kurallarımıza göre oynamalılar

Von der Leyen, video konferans yoluyla katıldığı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 60. yıldönümü etkinliğinde değerlendirmelerde bulundu.

AB’nin İngiltere’ye uyguladığı geçiş sürecinin sona ermek üzere olduğunu hatırlatan Von der Leyen, şunları söyledi:

“Burada eski arkadaşlarla yeni bir başlangıçtan bahsediyoruz. İngiltere, 1 Ocak’tan itibaren 3 hafta içinde AB açısından 3. ülke olacak.

İngiltere, AB pazarına kesintisiz erişim istiyorsa, oyunu kurallarımıza göre oynamalıdır. Bu, şirketlerimiz için adildir. Diğer seçeneğin de bir maliyeti vardır. Bu maliyet, sınır ve gümrük uygulamasıdır. Şu anda bunu çözmeye çalışıyoruz. “

Rekabetin sadece başlangıçta değil tüm süreç boyunca eşit şartlarda gerçekleşmesini istediklerini ifade eden Von der Eden, ticaret anlaşmasının yapısının iyi olduğunu ancak detayların çok önemli olduğunu vurguladı.

“SÖZLEŞMENİN ANAHTARI ADİL REKABET VE BALIKÇILARIMIZ İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜM SAĞLAMAKTIR”

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ticaret, enerji, balıkçılık, ulaştırma, polis ve adli işbirliği gibi alanlar da dahil olmak üzere daha önce hiç bu kadar kısa sürede kapsamlı bir anlaşma müzakere edilmedi” dedi. ifadeyi kullandı.

Önümüzdeki birkaç günün 1 Ocak’a kadar AB ile İngiltere arasında bir anlaşmaya varmak için çok önemli olduğuna işaret eden Barnier, “Anlaşmanın anahtarı balıkçılarımız için adil rekabet ve sürdürülebilir bir çözüm sağlamaktır” dedi. değerlendirmeyi buldu.

Dün, AB ve İngiltere karşılıklı olarak ekiplerine önceden belirlenen süreye rağmen müzakerelere devam etmeleri talimatını verdi.

BREXIT SÜRECİ

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda Brexit kararı yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile alındı.

31 Ocak’ta resmi olarak AB’den ayrılan İngiltere, başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda Birlikle kapsamlı müzakereler yürütüyor.

AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde “adil rekabetin sağlanması”, “ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği” ve “balıkçılık” gibi sorunlu konular var.

Anlaşmaya varılamazsa, iki taraf arasındaki ticari ilişkiler 31 Aralık’tan sonra Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacaktır. Bu tarihe kadar olan geçiş dönemi boyunca Birleşik Krallık AB kurallarına bağlı kalmaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu