Güncel Haberler

ABD’de çarpıcı araştırma: Siyahilere uygulanan şiddet 16 kat fazla

46 yaşındaki siyah Amerikalı George Floyd’un 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde polis nezaretinde yaşamını yitirmesinin ardından gündemden düşmeyen siyahlara yönelik polis şiddeti üzerine çarpıcı bir analiz yayınlandı. Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayınlanan tıp dergisi Pediatrics’teki araştırmaya göre, siyah çocukların polis tarafından öldürülme olasılığı ABD’deki beyaz çocuklardan 16 kat daha fazla.

“SONUÇLAR TRAGİK”

Baş araştırmacı Dr. Monika Goyal, araştırma sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını, ancak bunun trajediyi azaltmadığını belirtti. Goyal yaptığı açıklamada, “Olayların çocukları içerdiğini gördüğümüzde, bu sorunu daha da trajik hale getiriyor.” Dedi.

Çalışmanın sonucunda, 2014 yılında Cleveland’da 26 yaşındaki beyaz polis memuru Timothy Loehmann tarafından öldürülen Tamir Rice da dahil olmak üzere siyah çocukların dahil olduğu benzer olaylar, küçüklerin nasıl polis şiddetine maruz kalabileceğinin altını çizdi.

“ÖLÜMÜN EN BÜYÜK ÇOĞU ERKEK”

Goyal ve ekibi, 2003 ile 2018 yılları arasında 140 ergenin polis müdahalesi nedeniyle öldüğünü ve bu vakaların 131’inin ateşli silahlarla ilgili olduğunu tespit etti. Ölenlerin çoğu, ortalama olarak 16 yaşında ve erkek olduklarını ifade etti.

ABD POLİSİNİN 2020 ŞİDDET DENGESİ

Öte yandan ABD’nin Minneapolis kentinde 25 Mayıs akşamı 46 yaşındaki siyah Amerikalı George Floyd polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetti. 24 Ağustos’ta Wisconsin’in Kenosha şehrinde, polisin yedi el ateş etmesi sonucu Jacob Blake adlı siyah bir Amerikalı öldürüldüğünde, ülkenin her yerinde protestolar düzenlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu