Güncel Haberler

ABD Seçiciler Kurulu, Biden’ın başkanlık seçimi zaferini resmileştirdi

3 Kasım’da yapılan seçimlerden sonra 50 eyalette ve Washington DC’de toplanan Seçim Kurulu, oylarıyla Biden başkanlığını tescil etti.

Oylamaya ABD’de Seçici Kurul’a giren ilk Türk delege Derya Taşkın da katıldı.

TEKLİF’TEN AÇIKLAMA

Başkanlık onaylandıktan sonra Biden, Wilmington’da yaptığı açıklamada, “Tarih boyunca yaptığımız gibi yeni bir sayfa açmanın, birleşmenin, iyileşmenin zamanı geldi” dedi. dedim.

Kendisine oy vermeyen tüm Amerikalıların cumhurbaşkanı olacağına söz veren Biden, Amerikan demokrasisinin ABD Başkanı Donald Trump’ın saldırılarından sağ çıktığını söyledi.

Biden, “ABD’de politikacılar kontrolü ele almıyor, insanlar onlara yetki veriyor.” Dedi.

ABD halkına birlik ve dayanışma çağrısını yineleyen Biden, önlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol etmek ve ekonomik yardım sağlamak gibi acil bir görevleri olduğunu söyledi.

Seçim Komitesinin oylama sonuçları, 6 Ocak’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki Kongre oturumunda yeniden onaylanmak üzere tartışılacak.

SEÇİM JOE 306 DELEGE İLE KAZANILDI

Ülkede 3 Kasım’da 306 delege ile yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Joe Biden kazanırken, ABD Başkanı Donald Trump 232 delege ile kaldı.

ABD’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “Seçim Konseyi” adı verilen sistemde her eyalete farklı ağırlıklarda dağıtılmış toplam 538 delege bulunuyor.

Seçmenler, sandıkta doğrudan cumhurbaşkanı adayına değil, eyaletin Seçim Kurulu üyelerine oy verirler.

Eyalette en çok oyu hangi parti alırsa alsın, önceden belirlenmiş delegeleri daha sonra resmi olarak ABD başkanını ve başkan yardımcısını seçer.

538 sayısının yarısından fazlasına, yani 270 delege ulaşan aday cumhurbaşkanı olmaya hak kazanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu