Güncel Haberler

AB dışişleri bakanları Türkiye’ye yaptırım konusunu değerlendirecek

Sektördeki Avrupalı ​​liderler, Yunanistan’ın Ekim ayında petrol ve doğalgaz aramalarını durdurmaları halinde Akdeniz’de egemenlik iddiasında bulunarak Türkiye’nin yaptırımlarla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Türkiye’nin petrol ve doğalgaz arama gemisi Oruç Reis’in varlığına ilişkin verileri üreten ve Kasım ayı sonunda limanı geri çekmesi iki ülke arasındaki gerilimi azaltmış olsa da, AB yetkilileri, Libya, Suriye, Rusya ve Türkiye’deki yönetim sorununun “otoriterliği” Bu tür meseleleri ele alırken Ankara oluşturduklarını ifade ettiler.

Üst düzey bir AB yetkilisi, “Şu anda Ekim ayından daha kötü durumda olduğumuz görüşüne karşı çıkacak bir AB ülkesi olduğunu sanmıyorum.
Liderler bunun sonuçlarını düşünmeli… Olmayacak bir değişiklik bekliyoruz ”.

Türkiye’ye başlatılan yaptırımlar büyük olasılıkla AB başkanı Almanya’nın konumuna göre belirlenecek. Ankara ile Atina arasında arabuluculuk yapan Almanya, Ekim ayında yine Türkiye’nin değişen konumu, Akdeniz’deki petrol ve gaz aramalarından rahatsız olmuştu.

Zirveye hazırlık konusunda bilgili bir AB diplomatı, “(Ankara Oruç Reis) arama gemisini (Ekim ayında) Akdeniz zirvesinden hemen sonra o ülkenin Yunanistan ve Türkiye’ye hiç sevmediği çabaların hemen ardından gönderecek.” Almanya’nın sabrının bile sınırları var. “dedi.

Fransa ve Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye yaptırım uygulamak istiyor, Türkiye yapıcı hatta yaptırımların gündeme getirilme ihtimalinin olduğunu iddia etti.

Yine de bazı diplomatlar, Avrupa Parlamentosu’nun yaptırım çağrısı yaptığı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diyalog çağrısı yaptığı 26 Kasım sonrasında Oruç Reis’in limana çekilmesi ve AB’nin yaptırım adımı atmaması gerektiğine dikkat çekti.
Reddedebileceklerini ifade ettiler.

Bir AB diplomatı, “Yaptırımlar masaya yatırılacak, ancak otomatik olarak uygulanmayacaktır.” Dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu