Güncel Haberler

59 yaşında 5 aylık doktordu! Koronavirüse yenik düştü

İzmir Tıp Fakültesinden 25 yıl mezun olduktan sonra Şubat ayında Acil Servis Hekimi Dr. Adnan Çetin koronavirüse yenik düştü. Tıp fakültesinde 4. sınıf öğrencisi Zeynep Ukba Hifa Çetin (22) ve psikolog Afra Sevde Çetin’in (29) babası. Adnan Çetin de 18 yıl önce hemşire eşi Perihan Yüksel’den ayrıldı. Tıp eğitimini 25 yıl önce bırakmak zorunda kalan ancak mesleğe olan aşkını hiç kaybetmeyen Çetin, mesleğini sadece 7 ay yapabildi. Babasının işini çok sevdiğini anlatan Zeynep Ukba Hifa Çetin, babasının iş hayatında iflas ettiğini, her işi yapmasına rağmen aklının hep tıpta olduğunu söyledi. İzmir Atatürk Lisesi Edebiyat Bölümü’nü bitirdiğini ve Tıp Fakültesini kazandığını belirten Çetin, babasının çok hırslı olduğunu belirterek, “Doktor olmak ve insanlara yardım etmek istiyordu. Çalıştığı hastanede bir bebeğe nasıl kalp masajı yapılacağı konusunda ağlardı. Çok duygusaldı. Genel afla tıp fakültesine döndü. Her zaman bizim de doktor olmamızı istedi. Umarım babam gibi iyi bir doktor olurum ve insanlara hizmet ederim. “Bin çocuğum olsaydı hepsinin doktor olmasını isterdim” dedi.

59 yaşında 5 aylık bir doktordu!  koronavirüse yenik düştü

AMBULANS DİLMEDİ AMA DEPREM GEREKLİ

Babasının Mayıs ayında göreve başladığını anlatan psikolog kızı Afra Sevde Çetin, mezun olur olmaz Sağlık Bakanlığı atamasını yaptığını belirterek, şunları söyledi:

Baba, seni koronavirüs salgını için yetiştirecekleri konusunda şaka yapıyorduk. Şubat ayında mezun oldu ve Mayıs ayında çalışmaya başladı. Her zaman dikkatli olun dedik. 2020’yi doktor olmak ve Covid hastalarına yardım etmek için bekliyor gibiydi. İstanbul’da görev yaparken koronavirüse yakalandı ancak İzmir’e geldiğinde semptomlar gösterdi. Testi pozitif çıkınca 1 hafta evde dinlendi. Ardından 30 Ekim’de İzmir depremi meydana geldi. Telefonda ‘Sesin kötü geliyor baba, ambulans çağır, 59 yaşındasın. Daha önce de kalbinde stent ile kalp krizi geçirdi. ‘Dayanamıyorum’ dedi ama sırf depremzedelerin ihtiyacı olacağı için ambulans çağırmadı. Ancak hastaneye kaldırıldığında yüzde 80 akciğer tutulumu olduğunu öğrendik. Hemen yoğun bakıma alındı. 5 gün sonra entübe edildi. Ama asla istemedi ve her zaman yeneceğini söyledi. 35 gün hastanede kaldı. 4 Aralık’ta vefat etti. “

‘KANA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNDA TELEFONLARIMIZ SESSİZ DEĞİLDİ’

2015 yılında Dr. Adnan Çetin düşük doz tansiyon ilaçları kullanıyordu. Kronik bir hastalığı olmamasına rağmen koronavirüsle mücadelesine yenik düşen Çetin’in, herkes tarafından çok sevilen bir insan olduğunu kaydeden Çetin’in, çocuklarının annesi Perihan Yüksel de gözyaşları içinde eski eşine de anlattı. Yüksel şunları söyledi:

“1985’te evlendik. Maddi sorunları vardı. Dördüncü sınıfı bitirmişti ve evlendiğimizde ben hemşireydim. Öğretmeniyle yaşadığı sorunlar ve maddi sıkıntılar nedeniyle okulundan ayrıldı. Yeğenim de tıp okuyordu, ona hep ‘bir gün sana yetişirim’ derdi. Okulu bitirmeyi en son aklına koyduğu zaman. Onu dünyada tanıyanlar çok şanslı. Hiç dokunulmadı. Kana ihtiyaç duyulduğunda telefonlarımız susturulmadı. Allah cennetin rütbesini versin “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu