Magazin

194 senelik Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binasına tarihi açılış

Dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) 3 Aralık’taki yeni binasının tarihi açılışı için hazırlıklar devam ediyor.

Bina, toplam 2023 koltuk kapasiteli “Büyük Salon”, 500 koltuk kapasiteli “Mavi Salon” ve “Tarihi Sivil Toplum Örgütü Salonu” ndan oluşan müzik kampüsü ile kültür ve sanatseverlerin buluşma noktası olacak. 600 kapasiteli, restoran, müze ve açık hava alanları ile.

Temeli 23 yıl önce atılan ve inşaatı yıllarca tamamlanamayan STK’nın yeni binasının açılışına sadece günler kala yeni orkestra binasında müzikseverler için son rötuşlar Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla tamamlandı. Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yoğun çalışması.

Yeni binanın kapılarını açan STK Direktörü Özgür Balkız, 194 yıllık geçmişe sahip orkestra tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin yeni binanın açılışı olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük konser salonlarından biri olacak salon için STK sanatçılarının çok heyecanlı olduğunu belirten Balkız, şunları söyledi:

“Yeni binamızın açılışından sonra çok farklı bir konser vizyonumuz olacak. Yuvarlak salon yapısına sahip salonumuz akustiktir. Japonya’da ve dünyadaki teknoloji ülkelerinde yapılan dijital salonların bir örneği değildir. Salonumuz doğal akustik ortamda çalışmaktadır. 2023 sandalyemiz var. Zamanla 2023 sandalyenin yeterli olacağını düşünmüyoruz. Çünkü müzikseverler salonumuza büyük ilgi gösteriyor. “

Yeni binanın açılışının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağını hatırlatan Balkız, “Burası kendi emri üzerine inşa edildi. Değerli Kültür ve Turizm Bakanımız bakan yardımcılarımız da burada olacak. Çok güzel, tarihi bir açılış olacak. ” dedim.

Orkestranın genç sanatçıları da konserde olacak

Balkız, dünyaca ünlü klasik müzik kanalı Mezzo’nun 3 ve 4 Aralık tarihlerinde gala konserleri kaydedeceğini, konser kayıtlarının 5 yıl boyunca sanatseverlere sunulacağını belirtti.

Balkız, dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu ile dünyanın en iyi piyano ikilileri arasında gösterilen Güher ve Süher Pekinel’in 3 ve 4 Aralık’ta Can Deliorman yönetimindeki konserde Şef Cemi’yi konuk edeceklerini belirtti. STK 1.5 saat sürecek özel bir program hazırladı. not alınmış.

Balkız, “Orkestramıza 30 genç sanatçı katıldı. Personelimiz ve Bakanlığımız sayesinde orkestramız güçlendi. Bu konserde genç kadro ve uluslararası kadro ile konserler vereceğiz. Genç sanatçılarımız ve kıdemli sanatçılarımız bu konserde yer alacak. Güzel bir konser olacak. Yeni binamızı uluslararası bir sanat merkezi yapmayı planlıyoruz. Ankara’mızın yeni STK binası Berlin, Paris ve New York gibi sayılı sanat merkezleri arasında yer alacak. STK binası, Ankara’da dünya edebiyatına girecek ikonik bir sanat merkezi olacak. “

Dinleyiciler HES kodu ile kabul edilecektir.

Kovid-19 salgını nedeniyle açılış için yoğun önlemler aldıklarını ve konser gününde 2023 kişiyle 700 dinleyiciyi salona kabul edeceklerini anlatan Balkız, seyircilerin salona HES kodu ile girebileceğini belirtti.

Konser biletlerinin satıldığına dikkat çeken Balkız, açılış için artık son rötuşlarını yaptıklarını söyledi.

Konserde seyircilerin maske takması gerektiğini belirten Balkız, “Orkestra sanatçılarımıza PCR testi yapıldı. PCR testi konserden önce tekrarlanacaktır. Hem orkestra sanatçılarımızı hem de izleyicilerimizi riske atmamak için her şeyi yapıyoruz. Rüzgarlarımız pleksiler arasında oynuyor. Her türlü önlemi aldık. Tarihi bir gün olarak STK’nın en güzel günlerinden biri olacak. Pandemi bittikten sonra bu salonda harika konserler vereceğimizi düşünüyorum. “ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu