Güncel Haberler

13 milyon 800 bin lira değerinde… İstanbul Havalimanı’nda ele geçirildi!

İstanbul Havalimanı’nda Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, Brezilya’dan farklı tarihlerde gelen iki şüpheli yolcunun valizlerine, likör şişelerine doldurulan toplam 17 kilogram sıvı kokain yakalandı.

İlk operasyonda ekipler riskli olarak Brezilya’nın Sao Paulo şehrinden bir yolcuyu takip etti. İstanbul Havalimanı’na indikten sonra uçaktaki tüm bavullar ‘X-Ray’ cihazından geçirildi ve narkotik dedektörü köpekler tarafından arandı.

UYUŞTURUCU TİCARETLERİ KÖPEKLER NARKOTİK KÖPEKTE TUTULMUŞ

Köpekler şüpheli yolcunun bagajındaki likör şişelerine tepki gösterince bu şişeler açılarak içindeki sıvı analiz edildi. Analizde likör şişelerindeki sıvının kokain solüsyonu olduğu anlaşıldı. İlk operasyonda ele geçirilen 8 kilogram likit kokainin piyasa değerinin yaklaşık 6 milyon lira olduğu belirlendi.

İÇECEK ŞİŞELERDEKİ “SIVI KOKAİN” SIZINTISI İÇİN ÖZEL ÖNLEM

Dünyada uyuşturucu kaçakçılığına nadir rastlanan gümrük uygulama ekipleri, likör şişelerinin Türkiye’ye getirilmesi çağrısında bulunarak sıvı kokain kaçakçılığına bu yönteme odaklandı. 10 gün sonra gerçekleşen ikinci operasyonda Brezilya’nın Sao Paoulo şehrinden bir yolcu risk analizine yakalandı. Uçak iniş yaptıktan sonra operasyon için düğmeye basıldı.

Yolcunun bagajı ‘X-Ray’ cihazından geçirildi ve narkotik detektör köpeklerle kontrol edildi. Bu yolcunun bagajında ​​4 içki şişesi olduğu belirlendi. Narkotik köpekler bu şişelere tepki verirken, şişelerdeki sıvıdan örnekler analiz edildi. Analiz, likör şişelerindeki sıvının bir kokain çözeltisi olduğunu ortaya çıkardı. Bu operasyonda piyasa değeri 7 milyon 900 bin 9 kilogram olan sıvı kokain ele geçirildi.

13 milyon 800 bin lira değerinde… i̇stanbul havalimanı'nda ele geçirildi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu