Güncel Haberler

10 gündür gaz çıkışı olan Burdur Gölü’nde inceleme

Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın çağrısı üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) akademisyenleri tarafından, suyu hızla boşaltılan ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü’ndeki gaz deşarjına ilişkin bilimsel heyet oluşturuldu. .

10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

MAKÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İskender Gülle, SDÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Çağlayan Balkaya, SDÜ Uzaktan Algılama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Olcay Çakmak ve SDÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Erhan Şener araştıracak.

‘GERÇEK SORUŞTURMA NEDEN? 10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

Jeofizik mühendisi Abdurrahman Arıkan, Burdur Gölü’nün tektonik çökeltilere su doldurulması sonucu oluştuğunu belirterek, Halk Plajı sahiline yakın bölgede görülen gaz salınımı ile ilgili şunları söyledi:

10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

Fay hattının bulunduğu batı kesimde ani bir derinleşme var. Bazı bölgelerde gölün derinliği 100 metreye kadar inebiliyor. Kişisel görüşüm; Burdur 1. derece deprem bölgesidir. Stres rahatlaması olabilir. Gerçek neden çalıştıktan sonra anlaşılacaktır ”.

10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

İnceleme ekibinde profesör. İskender Gülle, termal kamera drone ve gama spektrometre cihazı ile göl suyunun elektriksel iletkenlik değerini ölçerek değişiklikleri tespit etmeye çalıştıklarını hatırlattı.

10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

Gülle, “Ölçümlerimizi Süleyman Demirel Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden hocalarımızla birlikte yaptık. İlk tespitlere göre gazla karışmış su çıkıyor. “Bunu yıllardır göl kenarında gözlemliyoruz” dedi.

10 gündür doğalgazı biten burdur gölü'nde araştırma

Bir diğer öğretim görevlisi Erhan Şener, “Yeraltı suyu deşarjı olduğunu tahmin ediyoruz. “Net bir şey söyleyebilmek için, su örneğini analiz etmeniz ve onu göl suyuyla ilişkilendirmeniz gerekir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu